Ark ocaklı çelik üretim tesislerinde proses maliyetinin düşürülmesine yönelik çalışmalar
Measures for reducing process costs in arc furnaces
  1. Tez No: 539557
  2. Yazar: TUNCAY MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemizde sanayileşme ve ekonomik gelişmeye paralel olarak elektrik enerjisi talebi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle, özellikle incelenmesi gereken hususlar üretim için gerekli enerji maliyetlerinin nasıl düşüreleceğidir. Ayrıca, enerjinin düzenli ve etkin kullanımı ile bu enerjinin geri kazanımı'da önemlidir. Bu kapsamda, gelişmiş ülkeler ile rekabet gücünü artırma ve sürdürülebilirliğe yönelik, ark ocaklarında 1 ton demiri üretmek için gereken enerji miktarını mümkün olan en aza seviyeye çekmek için yapılabilecek çalışmalar belirtilmiştir. Enerji tüketiminin performans göstergelerinden biri olan spesifik enerji tüketimini, başka bir ifade ile, ton çelik başına kullanılan enerji miktarını etkileyen faktörlerin en başında hammadde kalitesi gelmektedir. Genel olarak sanayide enerji yönetiminin uygulanması, enerji muhasebesini ve enerji tüketimlerinin sürekli ölçülmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Electric energy demand is increasing day by day in parallel to the industrial and economic development in our country. For this reason, the issue that should be examined particularly is how to reduce the energy costs for the production. On the other hand, regular and efficient use of energy and recovery of this energy are also important issues. In this work, studies to minimize the energy amount required to manufacture 1 ton of iron in arc furnaces are specified with the purpose to improve competitive power and sustainability. Foremost among the factors influencing specific energy consumption, in other words, energy amount used per 1 ton steel, which is one of the performance indicators of energy consumption, is the raw material quality. In general, implementation of energy method in the industry requires energy accounting and measurement of energy consumptions continuously.