Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü araştırma laboratuvarlarında atık yönetimi
The waste management at the chemistry research laboratories of Ege University Faculty of Science
  1. Tez No: 539593
  2. Yazar: ASLIHAN KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez kapsamında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Araştırma Laboratuvarları'nda sürdürülebilir verimli atık yönetim basamakları mevcut yönetmelik ve literatüre göre incelenmiş, bölüm çapında atık yönetimi konusunda yapılan uygulamalardan bahsedilmiştir. Atıkların tanımlanması, etiketlenmesi, toplanması, geçici depolanması, nihai bertarafı ve geri kazanım faaliyetlerinin uygulanabilirliği tartışılmıştır. Ayrıca bölümün araştırma laboratuvarında kullanılan kimyasalların farklı türde ve miktarlarda olmasından dolayı anorganik kimya araştırma laboratuvarları örnek alınmıştır. Anorganik kimya araştırma laboratuvarlarında ortalama olarak yıllık kullanılan kimyasalların geri kazanım miktarı ve ekonomik girdisinin ne kadar olduğu tezde verilmiştir. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde araştırma laboratuvarlarında oluşan atıkların doğru atık kodu ve atık tanımının yapıldığı ve atıkların depolanması konusunda gerekli önlemlerin alındığını, bununla birlikte anorganik kimya araştırma laboratuvarında geri kazanılan çözücülerin bölüm ekonomisine %82,57 oranında katkı sağladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the sustainable efficient waste management steps are researched according to current regulations and literature in Ege University Faculty of Science Chemistry Department Research Laboratories, the applications made about waste management in the department are mentioned. The definition of waste, labeling, collection, temporary storage, ultimate disposal and the practicality of recycling activities are discussed. Moreover, because of that the different types and quantities of chemicals used in the research laboratory of the department, inorganic chemistry research laboratories were taken as examples. In inorganic chemistry research laboratories, averagely the recovery amount of chemicals annual used and how much its economic input are given in the thesis. When the obtained results are examined, the accurate waste code and waste definition of waste generated in research laboratories and taking necessary measures for the storage of waste, in addition to this, the 82.57% contribution to the department economy of the solvents recovered in the inorganic chemistry research laboratory were observed.