Antalya il merkezinde park ve bahçelerde bulunan entomofag (predatör ve parazitoit) böcekler üzerine bir araştırma
An investigation on entomophagous (predator and parasitoid) insects in parks and gardens in Antalya city center
- Tez No: 539594
- Danışmanlar: PROF. DR. FEDAİ ERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Park ve bahçelerin yeşil ve sağlıklı görünümüne engel olan birçok zararlı mevcuttur. Gerek insanların gerekse evcil hayvanların eğlence ve dinlence yeri olduğundan park ve bahçelerde zararlılara karşı ilaçlı mücadele yapılaması sağlıklı olmamaktadır. Hal böyle olunca da buralarda uygulanabilecek en uygun mücadele yöntemi çevre ve insan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi olmayan 'Biyolojik Mücadele'dir. Bu çalışma kapsamında, Antalya il merkezinde park ve bahçelerdeki bitkiler üzerinde bulunan zararlı arthropodlar (böcek ve akarlar) ile beslenen entomofag (predatör ve parazitoit) böcekler toplanmıştır. Bu amaçla, Antalya İli merkez ilçelerinde toplam 33 park ve bahçe her biri en az 2 haftada bir gezilmiştir. Söz konusu faydalı böceklerin toplanmasında; Toplama metodu (gözle kontrol ve toplama), Darbe yöntemi, Yapışkan tuzak ve Atrapla toplama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma sonunda, Antalya il merkezindeki park ve bahçelerde bulunan entomofag böcek faunası hakkında geniş bir bilgi ile buralarda kendiliğinden gerçekleşen 'Doğal Biyolojik Mücadele'nin etkinliği ortaya konulmuştur. Ayrıca, park ve bahçelerde zaman zaman salgın yapan zararlılara karşı 'Uygulamalı Biyolojik Mücadele'nin önü açılarak, belediyeler tarafından kimi park ve bahçelerde zararlılara karşı yapılan ilaçlamaların biyolojik çeşitliliğe olan etkisi hakkında bilgi sahibi olunmuş ve gerekli mercilere bildirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar, ulusal ve uluslararası saygın yayın organlarında yer alabilecek niteliktedir. Bu da ülkemiz ve dünya literatüründeki bilimsel bilgi birikimine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
There are many pests that are obstacle for the green and healthy appearance of parks and gardens. Since they are the entertainment and recreation places of both people and pets, chemical control is not healthy against pests in parks and gardens. As such, the most appropriate control method that can be applied here is 'Biological Control' which has no negative impact on the environment and human health. In this study, entomophagous (predator and parasitoid) insects feeding with harmful arthropods (insects and mites) on the plants in the parks and gardens in Antalya city center were collected. For this purpose, a total of 33 parks and gardens were visited at least every 2 weeks in the central districts of Antalya. In the collection of beneficial insects; the methods, visual inspection and collection, leaf jarring (beat sheets), sticky traps and sweep nets, were used. At the end of this study, a comprehensive knowledge on the entomophagous insect fauna in the parks and gardens in the city center of Antalya and the effectiveness of the spontaneous natural biological control were revealed. In addition, artificial biological control against the pests that cause occasional epidemics in the parks and gardens has been allowed to introduce and the municipalities have been informed about the impacts of sprayings applied against in some parks and gardens on the biodiversity there. The results obtained from the study are capable of taking place in reputable national and international publications. This will contribute to the scientific knowledge of our country and world literature.