Modular fixture design for CNC machining centers
CNC işleme merkezleri için modüler fikstür tasarımı
  1. Tez No: 539595
  2. Yazar: YUSUF KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez kapsamında CNC işleme merkezlerine yönelik olarak yeni bir modüler fikstür sistemi geliştirilmiştir. Önerilen fikstürde son freze işleminde hassas parça imal edilmesine yönelik olarak çalışmalar yapılmıştır. Örnek iş parçaları önerilen fikstüre ilgili fikstür elemanları kullanılarak yerleştirilmiştir. Freze operasyonu sırasında etki eden kuvvet ve momentler incelenmiştir. İşlenen yüzeylerin hassasiyeti Monte-Carlo simülasyonu kullanılarak tahmin edilmiştir. Tezin deneysel kısmında belirlenen hedef parçadan üç adet işleme merkezinde üretilmiş ve CMM ölçümleri yapılmıştır. Ölçüm sonuçları geliştirilen fiktür sisteminin performansını değerlendirmek için kullanılmıştır. Deneysel işlemler için oluşturulan fikstür düzeneğinin tekrarlanabilirliği yapılan tekrarlanabilirlik testi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new modular fixturing system is developed for CNC machining centers in the content of this thesis study. In the proposed fixture, studies are carried on to manufacture precise parts for finish milling operations. Some workpieces are loaded in the proposed fixturing system by using relevant fixture elements. Forces and moments are investigated that are acting during the machining operation. The precision of the machined surfaces is estimated by using Monte-Carlo Simulation. In the experimental section of the thesis, three target pieces are manufactured in a machining center and inspected with CMM. These inspection results are used to evaluate the performance of the developed fixture system. Repeatability of experimental fixture set up is investigated by performing a repeatability test.