Biling olgusunun her aşamasında ve dışavurumun her düzeyinde insana özgü egzistansiyal bir kalite olarak soyutlamanın özne ile nesne arasındaki bilişsel duyuşsal denge bağlamında ontolojik çözümlemesi
  1. Tez No: 53962
  2. Yazar: METİN EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEMDUH ERKİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
-103- DORDUNCU BOLUM 4.1. ÖZET Tez adının sınırlanışının da gösterdiği gibi bu çalışma, soyutlamanın tanımına ilişkin kavramsal içerikler arasındaki korelasyonu açımlamaktadır. Bu bağlamda soyutlama olgusu, önce, özne ile nesne arasındaki ilişkiler temelinde oluşum süreçleri açısından çözümlenmektedir. Özne-nesne diyalektiğinin açılımını ortaya koyan niteliği ile bilişsel bazda ele alınan so yutlama, objenin özne üzerindeki nedensel etkisinin sonucu olarak; toplumsal aracılığa dayalı yansı etkinliği olarak; öznenin fiziksel eylemlerinin bütünü olarak değişik perspektiflerden incelenmektedir. Bu çalışmaya dayandırılarak biliş- duyuş bağlamında nesneye bağlı pratik etkinlik olarak da“dışavurum”çözümlenmektedir. Böylece soyutlamanın bilinç olgusuyla ilgisi açığa çıkarılmaktadır. Bu şekilde oluşturulan epistemik taban üzerinde daha sonra so yutlamanın egzistansiyal potansiyeller açısından fenomenolojik çözümlemesi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-104- 4.2. ABSTRACT As the limited name of the thesis shows, this study annotaties the correlation between conseptual contents concerning the definition of abstraction. In this context, the fact of abstraction is first analysed depending on relationship between subject and object as regards to formation process. Abstraction having the quality of revealing the annotation of subject-object dialectic and dealt with at cognitive base is studied on from different perspectives as the result of causal effect of an object on the subject; as the activity of reflection depending on social mediation; as the whole of physical actions of the subject. Taking this annatation as a source,“expression”is also analysed as a practical activity based on the object in the context of cognition - sensation. Thus, the relationship between abstraction ond the fact of conscience is put forward. And then on an epistemic base formed in this way, phenomenologic analysis of abstraction with respect to existential potentials is developed.