Modeling heavy metals uptake by plants: A case study of phytoremediation from southern Turkey
Ağır metallerin bitkilerle alımının modellenmesi: Güney Türkiye'den bir fitoremediasyon çalışması
  1. Tez No: 539621
  2. Yazar: TÜLAY ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN, YRD. DOÇ. DR. ALİ KHALVATİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Toprakta ağır metallerin fitoremediasyon ile uzaklaştırılması, ağır metallerin konvansiyonel yöntemlerle çıkarılmasının zorluğu nedeniyle son yıllarda ilgi konusu olmuştur. Modelleme kirleticilerin bitkilerle alım mekanizmasını anlamak için uygun bir araçtır. Çünkü bu, topraktan kirletici giderimini tahmin etmenin en uygun ve zaman kazandırıcı yoludur.Bu tezin amacı; ağır metallerin (Cu, Pb, Zn), Darı ve Ayçiçeği ile alımının modellenmesidir. Model verileri 2011 ve 2012 yıllarında ekim yapılan Kilis toprağından alınmıştır. Modelleme için GoldSim kirletici transfer modülü kullanılmıştır. Bu kütle transfer modeli, toprak ve bitkideki kütlenin nihai durumunu simüle etmek ve dolayısıyla tahmin etmek için kullanılabilen gerçek bir sistemin matematiksel bir temsilidir.Model sonuçları, gözlem verileriyle uyum içerisindedir. Kd değeri Cu, Zn ve Pb için sırasıyla 3.47, 3.05 ve 2.42 bulunmuştur. Sonuçlar gösteriyor ki Ayçiçeği'nin kirletici alım oranı Darı'nınkinden daha yüksektir. Toprakta kalan ağır metal konsantrasyonunu belirlerken en etkili parametreler ağır metallerin toprak-su dağılımı Kd, takiben bitkilerin terleme miktarı ve biyokütlesidir.
Özet (Çeviri)
Removal of heavy metals from the soil by phytoremediation has been a subject of interest in recent years due to the difficulties of removing heavy metals with conventional methods. Modeling is considered as a promising tool to understand the mechanisms of contaminant uptake by plants since it is the cheapest and the most time efficient way to predict the removal efficiency of the contaminant from the soil.The aim of this thesis is to model the uptake of heavy metals (Cu, Pb, Zn) by Sorghum and Sunflower. The model data were obtained from soil in Kilis, which was planted in 2011 and 2012. Modeling of heavy metal uptake was conducted using the GoldSim contaminant transport module. This mass transport model is a mathematical representation of an actual system, which can be used to simulate and hence predict the fate and transport of heavy metals within a coupled environmental system comprising both soil and plant.Model results are in good agreement with observed data. Kd, partition coefficient heavy metals between soil water and soil solid values for Cu, Zn, and Pb are found to be 3.47, 3.05, and 2.42 respectively. Results suggest that the uptake rate of Sunflower was higher than that of Sorghum. Partition coefficient is found to be the most effective parameter, followed by transpiration rate and plant mass in determining the residue heavy metal soil concentration.