Hemşirelik çalışma ortamının hemşirelerin verimlilik tutumlarına etkisi
The effect of nursing work environment on nurses' attitudes towards productivity
- Tez No: 539622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Hemşirelik Çalışma Ortamının Hemşirelerin Verimlilik Tutumlarına Etkisi Çalışmanın amacı, hemşirelerin sosyodemografik özellikleri ile hemşirelik çalışma ortamının hemşirelerin verimlilik tutumlarına etkisini ortaya koymaktır. Bu tanımlayıcı çalışma Şubat-Nisan 2018 tarihlerinde, Amasya Genel Sekreterliği'ne bağlı bulunan toplam altı hastanede en az altı aydır çalışan 435 hemşire üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Soru Formu”, ''Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği'' ve ''Verimliliğe İlişkin Tutum Ölçeği'' olmak üzere üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı analizler, Kruskal Wallis testi, bağımsız gruplarda t testi, bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ileri analizi Tukey HSD), pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutumlarının ortalamanın biraz altında olduğu (43.87±10.91); hemşirelik çalışma ortamı düzeyleri ise ortalamanın altında (2.31±.45) olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin verimliliğe ilişkin tutum puanları ile yaş grubu, medeni durum, eğitim durumu, kurumda deneyim süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken, cinsiyet, kurum türü, çalıştığı pozisyon, çalışma birimi, meslekte ve birimde deneyim süresi, çalışma şekli, fazla mesai yapma, iş yükü, aldığı ücreti yeterli bulma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür. Hemşirelik çalışma ortamı toplam puanı ile verimliliğe ilişkin tutumda pozitif yönde, güçlü, ileri düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of nursing work environment and sociodemographic characteristics of nurses on their attitudes towards productivity. This descriptive study was carried out between February 2018 and April 2018 with 435 nurses having been working in six hospitals affiliated to General Secretariat of Amasya for at least six months. A questionnaire consisting of three parts;“Sociodemographic Questionnaire”,“Nursing Work Index-The Practice Work Environment Scale”and“Attitude Scale on Productivity”are used as data collection tools. In the analysis of the data, descriptive analysis, Kruskal Wallis test, independent samples t-test, one-way ANOVA (advanced analysis with the Tukey HSD), Pearson correlation analysis were used. While the levels of the participating nurses' attitudes towards productivity were slightly below average (43.87 ± 10.91), their nursing work environment levels were below average (2.31 ± 0.45). While there was no statistically significant correlation between the nurses' attitudes towards productivity scores and the variables such as age group, marital status, education level and length of service in the institution, there was a statistically significant correlation between their attitudes towards productivity scores and the variables such as gender, type of the institution they worked in, position at work, unit they worked in, length of service in profession and unit, type of work schedule, working overtime, workload and being satisfied with the salary. There was a strong, high, significant correlation between the nursing work environment total score and efficiency attitude.