Üreme çağındaki, pelvik inflamatuar hastalık (PİH) ve tubooveryan kompleks tanısı alan hastaların, tedavi sonrası serum anti-müllerian hormon düzeyleri ile over rezervinin araştırılması
Investigation of ovarian reserve by looking at anti-müllerian hormone (AMH) levels after pelvic inflammatory disease (PIH) and tubooveryan complex (TOC)
  1. Tez No: 539651
  2. Yazar: SERCAN GÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Pelvik inflamatuar hastalık (PİH) ve tubooveryan kompleks (TOK) tanısı almış hastaların, tedavi sonrası anti-müllerian hormon (AMH) düzeylerine bakılarak over rezervinin araştırılması Gereç ve Yöntem: Daha önce herhangi bir over cerrahisi geçirmemiş ve başka bir overyan patoloji saptanmamış, 25-40 yaş aralığındaki 32 PİH ve 3 TOK geçiren toplamda 35 hastanın tedavi sonrası AMH düzeyleri kaydedildi. Yine aynı yaş grubunda olan (25-40 yaş arası) PİH veya TOK öyküsü olmayan, daha önce herhangi bir over cerrahisi geçirmemiş ve başka bir overyan patoloji saptanmamış 35 sağlıklı hastanın AMH değerleri kaydedildi. Toplamda çalışmaya alınan 70 hastanın yaşı, gravidesi, vücut kitle indeksi, sigara kullanıp kullanmadığı, ek hastalık olup olmadığı ve geçirilmiş operasyonları kaydedildi. İki grup arasındaki AMH düzeyleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minumum, maksimum, ortanca değer olarak verildi. Sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları, normal dağılım koşulu sağlanmadığından bağımsız iki grupta Mann Whitney U testi ile yapıldı. Gruplarda oranların karşılaştırılması Ki Kare Analizi ile yapıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler parametrik test koşulu sağlanmadığından Spearman Korelasyon Analizi ile yapıldı. Kesim değeri incelemesi ROC Curve Analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of ovarian reserve by looking at anti-müllerian hormone (AMH) levels after pelvic inflammatory disease (PİH) and tubooveryan complex (TOC). Materials and Methods: A total of 35 patients', between age 25-40, who had not had any ovarian surgery and had no other ovarian pathology, serum AMH levels were recorded. AMH values of 35 healthy patients who were in the same age group (25-40 years old) with no history of PID or TOC, who had not undergone any previous ovarian surgery and had no other ovarian pathology, were recorded. AMH levels between the two groups were compared. Age, gravidity, parity, smoking BMI, were recorded.