Hipervolemi tanısı ile takip edilen hastalarda uygulanan furosemid tedavisi ile tiyamin eksikliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of thiamine deficiency in patients with hypervolemia under the furosemide treatment
  1. Tez No: 539655
  2. Yazar: İFAKAT İREM BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SITKI DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Uzun süreli diüretik tedavisi ile kalp yetmezliği (KY) hastalarında tiyamin eksikliğinin görüldüğü bilinmektedir; fakat hipervolemik kronik böbrek yetmezliği (KBY) bulunan hastalarda ise furosemid tedavisinin tiyamin düzeyleri üzerine etkileri net olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmanın amacı hipervolemisi bulunan hastalarda (KY ve/veya KBY) diüretik tedavisiyle tiyamin düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Metod: Çalışmamıza Kayseri Şehir Hastanesi Nefroloji, Kardiyoloji ve Dahiliye Servisinde hipervolemi nedeniyle yatışı uygun görülen 61 KY ve KBY hastası dahil edildi. Hipervolemi tanısı ekokardiyografi ve fizik muayene bulgularına (krepitan raller, asit, pretibial ödem, plevral efüzyon) göre koyuldu. Tedavileri için İV furosemid (40-200mg/gün) verilmesi planlanan hastalardan tedavi öncesi tiyamin seviyesinin ölçümü için kan alındı. Hastalar tedavilerini almaya devam ederlerken 2. ve 4. gün kontrol tiyamin düzeyleri için tekrar kan alındı. Tiyamin konsantrasyonunun normal aralığı 35-99 ng/mL olarak belirlendi. 35ng/mL'nin altı tiyamin eksikliği olarak tanımlandı. Hastaların kan tiyamin konsantrasyonlarındaki değişim ile klinik ve demografik özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 69.00±10.39 yıldı. Çalışmaya 32 KY (%52.5) ve 47 KBY (%77) hastası dahil edildi. 12 hastada (%19.7) kan tiyamin konsantrasyonu hastaneye yatış anında normal değerin (35 ng/mL) altındaydı. Tedavinin 4. Gününde ise %44.3 (n=27) hastada tiyamin eksikliği saptandı. Hastaların hastaneye yatış öncesinde (0. Gün) alınan kan örneklerindeki ortalama tiyamin düzeyi 51.71±20.66 μg/ml, tedavinin 2. gününde 47.64±15.43 μg/ml ve 4.
Özet (Çeviri)
Objective: Reportedly, thiamine deficiency, resulting from long-term diuretic therapy, is observed in patients with heart failure (HF). However, the effect of furosemide treatment on thiamine concentration is not clear in hypervolemic patients with chronic renal failure (CRF). The aim of this study was to assess thiamine deficiency in patients with hypervolemia (HF and/or CRF) under the furosemide treatment. Methods: 61 hypervolemic patients with HF or CRF who treated with diüretics for the control of fluid overload in Kayseri City Hospital, Nephrology, Cardiology and Internal Medicine department were included in this study. Hypervolemia was diagnosed according to echocardiography and physical examination findings (crepitant rales, acid, pretibial edema, pleural effusion). Whole blood sample was taken for the measurement of thiamine levels before treatment in patients who were planned to receive IV furosemide treatment (40-200 mg/day). While the patients continued to receive their treatment, blood was taken on the 2nd and 4th days for the control of thiamine levels. The normal range of thiamine concentration was regarded as 35-99 ng / mL. thyamine deficiency was defined as