Gebelerin sosyal paylaşım sitelerini kullanma durumları ile sosyal destek ve depresif semptomlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of relationship between social support, depressive symptoms and use of social network by pregnant women
- Tez No: 539657
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Araştırma gebelerin sosyal paylaşım sitelerini kullanma durumu ile sosyal destek ve depresif semptomlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniklerine 23 Ağustos-30 Kasım 2018 tarihleri arasında başvuran, gebelik haftası 16 ve üzerinde olan gebeler oluşturmuştur. Örneklemi, araştırmaya alım kriterlerine uyan, yapılan güç analizine göre 0.05 etki büyüklüğünde ve 0.05 yanılgı düzeyi ile belirlenen % 95 güven aralığında, 0.95 oranla evreni temsil gücüne sahip 819 gebe oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak oluşturulan Katılımcı Tanıtım Formu, Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇASDÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Veriler hafta içi belirtilen hastanenin gebe polikliniklerinde araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde; yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Ki-Kare ve Cronbach's Alpha güvenirlik analiz testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada gebelerin dörtte üçünün sosyal paylaşım sitelerini kullandığı, ÇASDÖ puan ortalamalarına göre en fazla eş ve aileden sosyal destek aldıkları bulunmuştur. Araştırmada gebelerin yarısından fazlasının sosyal paylaşım sitelerini gün içinde 1-4 kez kullandığı ve yaklaşık 1-2 saat harcadıkları saptanmıştır. Araştırmada her üç gebeden birinde depresif semptom saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research determine relationship between social support, depressive symptoms and use of social network by pregnant women. Material and Method: The research was conducted as a descriptive and correlational. Population of the study consisted of pregnant women who were admitted to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practices and Research Hospital between 23 August and 30 November 2018 with gestational age 16 and above. Sample group consisted of 819 pregnant women that have target population representation power of 0.95 in the 95 % confidence interval, which was determined as effect size of 0.05 and significance level of 0.05, based on the power analysis. Data were collected by using the Participant Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS) and Beck Depression Scale. Data were collected by using face-to-face interview method by the researcher in the obstetrics polyclinics of specified hospital on weekdays. In the statistical evaluation of data; percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation, independent samples t test, Chi-Square and Cronbach's Alpha reliability test were used. Results: In the study, it was found that three fourths of the pregnant women used social networking sites, according to the MPSSS mean scores, they get the most social support from their spouse and family. It was found that more than half of the pregnant women used social network 1-4 times a day and spent about 1-2 hours. Depressive symptoms were found in one third of pregnant women.