Ga-68 PSMA PET/MR'ın Glial Beyin Tümörlerinin Gradelemesindeki Doğruluğu
The Accuracy of Ga-68 PSMA PET/MR in Grading Glial Brain Tumors
- Tez No: 539658
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BURÇAK SAYMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Prostat spesifik membran antijeninin tümöral neovaskülaritedeki artan ekspresyonu sayesinde beyin tümörlerinde artmış 68Ga PSMA tutulumu görülür. Amacımız 68Ga PSMA PET/MR'dan ölçülen SUV değerleri ile tümör grade'i arasındaki SUV ilişkisini araştırmaktı. Yöntem: Çalışmamızda MR'da glial tümör ön tanısı konup operasyon/biyopsi planlanan 38 hastaya 68Ga PSMA PET/MR çekimi yapıldı. Patolojisinde glial tümör tanısı konan 35 hastanın ayrı lokalizasyolardan elde edilen 42 lezyon alanı incelendi. SUV değerleri ile grade ilişkisi lezyon bazında; mitoz, Ki-67 ilişkisi tüm vakalarda, endotel proliferasyonu, nekroz sadece HGG'lerde, ATRX mutasyon ilişkisi sadece astrositomlarda olmak üzere hasta bazında değerlendirildi. Bulgular: Grade, Ki-67, mitoz ve nekroz ile SUVmax/mean/peak ile istatiksel anlamlı orta/yüksek korelasyon saptanıp korelasyon katsayısı en yüksek parametre mitozdu (SUVmax için r=0,64, p=0). HGG'lerde endotel proliferasyonunda saptanan zayıf-orta düzeydeki korelasyon istatiksel anlamlı değildi. Astrositomlarda ATRX mutasyonu incelendiğinde mutant ve nonmutant vakaların SUV değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Grade II ve III birinci grup, IV ikinci grup olarak kabul edildiğinde SUVmax için cutoff 2,3, SUVmean için 0,21, SUVpeak için 0,63 bulunurken LGG ve HGG olarak gruplandığında SUVmax için cutoff 1,15, SUVmean için 0,06 SUVpeak için 0,21 olarak hesaplandı. PET HGG tanısında MR'la karşılaştırıldığında daha sensitif olmasına rağmen spesifisiteleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (PET sensitivite %85,7 spesifisite %85,7; MR sensitivite %71,4 spesifisite %85,4). Sonuç: 68Ga PSMA PET özellikle Grade IV tümörlerin diğer grade'lerden ayırımında faydalı bulunup bu bulgunun postoperatif değişiklik ile rezidü/nüks ayırımında önemli olacağı, 177Lu PSMA tedavisinin bu vakalarda bir seçenek olabileceği düşünülmüştür. PET MR sayesinde en önemli görüntüleme modalitesi olan MR ile tek seansta PET çekimleri yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The increased expression of prostate specific membrane antigen on the neovasculature of tumors enables uptake of 68Ga PSMA on brain tumors. We investigated if there was a relationship between SUV and tumor grades using the images obtained with 68Ga PSMA PET/MR in gliomas. Materials-Methods: From 35 out of 38 patients whose pathological examination revealed glial tumor, a total of 42 lesions located on separate anatomic localizations were evaluated. SUV (max/mean/peak) and grade relationship were evaluated based on each lesion while mitosis, Ki-67 were evaluated for each patient. Endothelial proliferation, necrosis was evaluated in high grade gliomas(HGG), ATRX mutation was evaluated in astrocytomas. Results: Grade, Ki-67, mitosis, necrosis and SUV(max/mean/peak) values were found statistically significant in correlation. The parameter with the highest correlation coefficient was mitosis. (For SUVmax r = 0.64, p = 0). The correlation of endothelial proliferation in HGG was not statistically significant. There was no significant difference between the SUV values of ATRX mutant and nonmutant cases. When Grade II and III were considered as the first group and IV as the second group, the cutoff values were found to be for SUVmax 2.30, for SUVmean 0.21 and for SUVpeak 0.63. When lesions were grouped as low grade and high grade, the cutoff values were 1.15 for SUVmax, 0.06 for SUVmean and 0.21 for SUVpeak. In the diagnosis of high grade gliomas, PET's sensitivity is higher than MRI but there is no statistically difference in specificity (PET sensitivity 85.7% specificity 85,7%; MR sensitivity 71.4% specificity 85.4%). Conclusion: 68Ga PSMA PET is found to be useful in differentiating Grade IV from lower grades. This finding could be important in the differentiation of relapse-postoperative changes and utility of 177Lu PSMA treatment. Thanks to PET/MRI, patients can undergo PET and MRI in one stop.