Samsun ili Çarşamba ilçesinde kırsal nüfusu kapsayan bir aile sağlığı merkezi'ne kayıtlı 15-49 yaş kadınlar arasında vajinit prevalansı
Prevalence of vaginitis among 15-49 age women registered in a family health center covering rural population in Çarşamba, Samsun
- Tez No: 539665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Samsun'un Çarşamba ilçesinde Gökçeçakmak Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) kayıtlı 15-49 yaş grubu kadınlar arasında vajinal enfeksiyon semptomlarının yaygınlığının saptanması, bakteriyel vajinozis ve kandida ile uyumlu vakaların tanımlanması ve vajinal enfeksiyn ile ilişkili etmenlerin belirlenmesidir. Kesitsel araştırmanın çalışma grubunu, Gökçeçakmak ASM'ye kayıtlı 15-49 yaş grubu toplam 313 evli kadının 163'ü oluşturdu. Veri toplama aşamasında ilk olarak, kadınlara bir soru formu uygulandı ve jinekolojik muayeneyi kabul edip etmedikleri soruldu. Vajinal enfeksiyon, muayeneyi kabul etmeyen kadınlarda (n=49) mevcut yakınmalarına göre; jinekolojik muayeneyi kabul eden kadınlarda (n=114) ise 1) inspeksiyon, 2) palpasyon, 3) bimanuel muayene, 4) spekulum muayenesi, 5) vajinal pH ölçümü, 6) whiff testi, 7) mikroskobik inceleme işlemlerine dayanarak belirlendi. Bakteriyel vajinozis ve kandida tanısında sırasıyla amsel tanı kriterleri ve sendromik yaklaşım kullanıldı. Tüm tanısal işlemler, aile hekiminin eşliğinde gerçekleştirildi. Çalışmanın tanımlayıcı verileri, ortalama±standart sapma ve yüzde dağılım biçiminde özetlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence of vaginal infection symtopms among married women aged 15-49 who were enrolled in the Gökçeçakmak Family Health Center (FHC) in Çarşamba, to identify candida and bacterial vaginosis cases and to determine the factors associated with vaginal infection. The population of this cross-sectional study consisted of 163 (52.1%) of 313 married women aged 15-49 who were registered to Gökçeçakmak FHC. In the data collection phase, firstly, a questionnaire was applied to women and they were asked whether they accepted a gynecological examination. Vaginal infection in women who did not accept the examination (n=49) was determined based on the currunt complations; and in women who accepted the gynecological examination (n=114) it was determined based on the following procedures 1) inspection, 2) palpaltion, 3) bimanual examination, 4) speculum examination, 5) vaginal pH measurement, 6) whiff test, 7) microscopic examination. For diagnosis of bacterial vaginosis and candida amsel diagnostic criteria and syndromic approach were used respectively. All diagnostic procedures were performed with the family physician. Descriptive data of the study were summarized as mean±standard deviation and percentage distribution.