Epilepsi hastalarının öz yeterliğinin belirlenmesi
Determining the self-efficacy of epilepsy patients
- Tez No: 539672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Nursing, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Araştırma,“Epilepsy Self Efficacy Scale ”(Epilepsi Öz Yeterlik Ölçeği) adlı ölçeğin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini belirleyerek epilepsi hastalarının öz yeterliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı çalışma olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemini, Mayıs 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir eğitim ve araştırma hastanesi epilepsi polikliniğinde, epilepsi tanısı ile takip edilen hastalar oluşturdu. Araştırmanın ilk basamağı olan“Epilepsi Öz Yeterlik”ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışması 330 hasta ile ikinci basamağı ise 200 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Epilepsi Öz Yeterlik Ölçeği ve Hasta Tanılama Formu ile toplandı. Bulgular: Epilepsi Öz Yeterlik Ölçeği'nin, test tekrar test güvenirliğinin ,95, Cronbach alfa kat sayısının ise ,91 olduğu bulundu. Ölçeğin Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bir araç olduğu saptandı. Araştırmanın ikinci aşamasında, Epilepsi Öz- Yeterlik Ölçeği ortalama puanı 6.80±1.39 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted methodologically and descriptively for the purpose of determining the validity and reliability of the Turkish form of the“Epilepsy Self-Efficacy Scale”and evaluating the self-efficacy of epilepsy patients. Material and Method: Sample of the study consisted of patients who came to the epilepsy outpatient clinic of a Training and Research Hospital in the province of İstanbul with the diagnosis of epilepsy in May 2016- May 2017. While the first stage of the study, validity and reliability study of the“Epilepsy Self-Efficacy Scale”was implemented with 330 patients; the second stage was implemented with 200 patients. Study data were collected with the Epilepsy Self-Efficacy Scale and Patient Information Form. Findings: It was found that the test-retest reliability of the Epilepsy Self-Efficacy Scale was ,95 and the Cronbach's alpha coefficient ,91. It was determined that the scale was a valid and reliable tool for the Turkish society. In the second stage of the study, mean score of the Epilepsy Self-Efficacy Scale was found to be 6.80±1.39.