Birinci basamakta takip edilen migren hastalarında yaşam kalitesinin ve yeti yitiminin araştırılması
Investigation of the quality of life and the disability level in migraine patients followed in primary care
- Tez No: 539688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Birinci Basamakta Takip Edilen Migren Hastalarında Yaşam Kalitesinin ve Yeti Yitiminin Araştırılması Amaç: Baş ağrısı, insanların var olduğu dönemden beri her çağda ve her toplumda önemli sağlık problemlerinden biri olmuştur. Migren, gerilim tipi baş ağrılarından sonra en sık görülen birincil baş ağrısı nedenidir. Migren atakları bireyin aile ilişkilerini, çalışıyorsa iş yerindeki verimini ve çevresindeki kişilerle olan ilişkilerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Böylece bireyin yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Sağlığa ayırdığı harcamaları artar, iş yerindeki verimsizlikten dolayı da kendisine ve topluma ekonomik bir yük oluşturur. Bu çalışmanın amacı birinci basamakta takip edilen migren hastalarında migren atak karekteristik özellikleri, hastalık süresi, migren tipi ve migren hastasının bazı özelliklerinin yaşam kalitesi ve yeti yitimine olan etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma Adana'da bulunan Akıncılar Aile Sağlığı Merkezi (ASM), 19 Mayıs ASM, Makbule Yusuf Televi ASM, Ptt Evleri Orhan Taç ASM ve Meydan ASM'lerinde 1 Eylül 2018 – 30 Ekim 2018 tarihleri arasında 18 – 65 yaş arası 210 migrenli hasta üzerinde yapıldı. Araştırmada hastalara sosyodemografik verileri de içeren yapılandırılmış bir anket formu uygulandı. Ayrıca katılımcıların migren baş ağrı şiddetini ölçmek için Sayısal Değerlendirme Skalası (NRS), yaşam kalitesine yönelik Migrene Özgü 24 Saatlik Yaşam Kalitesi Ölçeği (24 s MQoLQ) ve yetiyitimine yönelik Migren Yetiyitimi Değerlendirme Ölçeği (MİDAS) kullanıldı. Araştırmada kullanılan formlar hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak dolduruldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Quality of Life and the Disability Level in Migraine Patients Followed in Primary Care Objective: Headache has been one of the most important health problems among all times and societies since the human being was existed. Migraine is the secondly most common cause of primary headaches after tension-type headaches. Migraine attacks negatively affect the individual's relationships and also his productivity at work. Thus, the quality of life of the individual is adversely affected. It increases the expenditures on health and creates an economic burden on the patient and society by causing inefficient working. The aim of this study is to investigate the effects of migraine attacks' and patient characteristics, duration of the disease, migraine types on the quality of life and the disability level in migraine patients. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted at the Akıncılar Family Healthcare Center (ASM), 19 Mayıs ASM, Makbule Yusuf Televi ASM, PTT Evleri Orhan Taç ASM and Meydan ASMs, between September 1st, 2018 and October 30th,2018. 210 patients with migraine aged 18 to 65 years were included in the study. A structured questionnaire including sociodemographic data was applied to the patients. In addition, in order to measure the severity of the migraine headaches, the Numeric Rating Scala (NRS), the Migraine Specific 24-Hour Quality of Life Questionnaire (24 s MQoLQ) and the Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS) were used. The forms used in this study were filled by face-to-face interview technique.