Endometrium kanserli olgularda, preoperatif tümör markerları (CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, AFP) ve bilgisayarlı tomografinin 5 yıllık sağ kalımı öngörmede rolü var mıdır?
Do preoperative tumor markers (CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, AFP) and computed tomography play a role in predicting 5-year survival in endometrial cancer?
- Tez No: 539689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVİT KART
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, endometrium kanserli olgularda preoperatif bakılan tümör belirteçlerinin ve bilgisayarlı tomografinin, olguların 5 yıllık sağkalımını öngörmedeki yerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif klinik laboratuvar bir araştırma niteliğindedir ve 01 Ocak 2009 – 01 Ocak 2014 tarihleri arasında, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ameliyat edilen ve cerrahi sonrası takibi tarafımızca yapılan, erken evre endometrium kanserli olgular değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların demografik verileri (yaş, vücut kitle indeksi, gravida, parite, ek hastalıklar vb), preoperatif tümör belirteçleri(CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, AFP), bilgisayarlı tomografi sonuçları ve patoloji spesmeninin histopatolojik tipi, servikal tutulumu, myometrial invazyon derecesi, lenf nodu tutulumu, cerrahi evresi, operasyon özellikleri gibi klinik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tüm veriler SPSS ortamına girilip, bu faktörlerin beş yıllık sağ kalımı öngörmede etkilerinin olup olmadığını belirlemede tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Student-T testi ve Cox Regresyonu gibi uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Bulgular: Endometrium kanseri tanısı 108 olgudan, 87 (%80,6) hastanın yaşadığı, 21 (%19,4) hasta ise eksitus olmuştur. Ortalama yaşam süresi 76 ay olup, ölen vakalarda ortalama ölüm süresi 28 aydır. Myometrial invazyonun erken evre endometrium kanserinde prognozu etkilemediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the role of preoperative tumor markers and computed tomography in predicting 5-year survival in patients with endometrial cancer. Material and Methods: This study is a retrospective clinical laboratory study and early stage endometrial carcinoma patients who were operated between January 1, 2009 - January 01, 2014 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology and postoperative follow-up were evaluated. Demographic data of the patients (age, body mass index, gravida, parity, comorbid diseases etc.), preoperative tumor markers (CA 125, CA 15-3, CA 19-9, CEA, AFP), computed tomography results and histopathological type of pathology specimen, cervical involvement, degree of myometrial invasion, lymph node involvement, surgical stage, clinical and pathological features such as operation characteristics were evaluated retrospectively. All data were analyzed by using statistical methods with SPSS program such as descriptive statistics, chi-square test, Student-T test and Cox Regression for determining the effect of these factors on predicting 5-year survival. Results: The patients whom endometrial cancer were 108 patients and 87 patients (80.6%) alive, 21 (19.4%) patients were died. The mean time of life was 76 months and the mean time of death was 28 months. The mean age of the patients was 66.2 years ± 9.9 years. When the cases were evaluated according to body-mass index (BMI), the mean BMI was 31.7 kg / m2 ± 5.2 kg / m2. 101 (93.5%) of the patients presented with postmenopausal bleeding. Myometrial invasion did not affect prognosis in early stage endometrial cancer. We found that myometrial thickness was a significant prognostic marker when evaluated with preoperative CT 125 and preoperative CT.