Birinci basamakta takip edilen erişkinlerde hiperürisemi, insülin direnci ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 645616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda asemptomatik hiperürisemi, gut artritli hastalar ve sağlıklı bireylerde insülin direnci ile ürik asit yüksekliği arasında ilişkinin araştırılması ve ürik asit düzeyi üzerine etkili olan beslenme, bedensel etkinlik gibi yaşam tarzı ile ilgili risk faktörlerinin gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Adana Seyhan Makbule Yusuf Televi Aile Sağlığı Merkezi Polikliniğine 15 Kasım 2019 – 15 Nisan 2020 tarihleri arasında, çeşitli nedenlerle başvurmuş ve tetkikleri yapılmış 18-65 yaş arasında 343 yetişkin üzerinde yapılmıştır. Bu kişilerin soyodemografik özellikler, laboratuar tetkikleri, beslenme alışkanlıkları, egzersiz durumlarından oluşan yapılandırılmış anket formu ile Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) ve sigara bağımlılığı olanlarda Fageström Nikotin Bağımlılık Testi(FNBT) uygulandı. Ürik asit ile ilgili karşılaştırmalar hem dörtlü çeyrek dilimlere hemde hiperürisemi/normoürisemi sınıflamasına göre yapıldı. Ürik asit çeyrekleri; Erkeklerde
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the relationship between insulin resistance and hyperuricemia in patients with asymptomatic hyperuricemia and gout arthritis and healthy individuals, and review the lifestyle-related risk factors such as nutrition and physical activity, which have effects on the uric acid level. Method: This study was conducted with 343 adults aged between 18 and 65 who applied to Adana Seyhan Makbule Yusuf Çelebi Family Health Center Polyclinic due to various reasons and whose blood and urine tests were done between the 15th of November 2019 and 15th of April 2020. These individuals were administered the structured questionnaire form that collected data about socio-demographic characteristics, laboratory tests, nutritional habits, and physical exercises; the Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD); and the Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND) for those who smoked. The comparisons related to uric acid were done according to both four quarters slices and hyperuricemia/ normouricemia classification. The uric acid quarters were accepted