Bir proje çalışması çerçevesinde görsel bildirişim simgelerinin iletişimdeki yeri
The Place of visual informational symbols in communication in the form of a project
- Tez No: 53969
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
III ÖZET Görsel bildirişim simgelerinin iletişim alanındaki yerini ve önemini tesbit etmek amacıyla hazırlanan bu çalışma, teorik ve pratik olmak üzere iki planda yürütülmüştür. Teorik planda yürütülen çalışmanın birinci bölümünde yer alan girişte, konunun problem durumu ve önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; insan yaşamının tüm etkinlik alanlarıyla ilişkili olan iletişimden söz edilerek, göze görünen hemen hemen her şeyi konusu içerisine alan görsel iletişime yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; haber alma ve haber verme anlamına gelen bildirişim kavramı ele alınarak, görsel bildirişim, değişik yönleri ile incelenmiştir. Genel olarak, görsel bildirişimin, görsel, duyusal ve dokunsal duyu organları ile gerçekleşebileceği ve özellikle görsel bildirişim simgelerinin, bireysel ya da toplumsal alanda sosyo-kültürel değerlerle estetik olguları da kapsayarak bildirimde bulunabildikleri vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde; göstergebilime değinilerek, gösterge türleri ve kullanım alanları açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise, simgeleştirmenin yolları araştırılmıştır. Pratik plandaki çalışmada, OMÜ Eğitim Fakültesi Atakum Kampusu yerleşim düzeni için görsel iletişimi sağlayacak bir işaretlendirme sistemi projesi hazırlanarak uygulanmıştır ve sonuçlarını değerlendirmek üzere fakülte bünyesinde bir anket düzenlenmiştir. Anket sonuçları da dikkate alınarak, uygulama alanında kullanılan görsel bildirişim simgelerinin tasarımları yeniden yapılmış ve bir öneri bütünlüğü içerisinde sunulmuştur. Bütün bu araştırma ve incelemeler sonucu, görsel iletişim araçları niteliği taşıyan görsel bildirişim simgelerinin, diğer iletişim türleri arasında etkin bir yere sahip olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This work, which has been prepared in order to determine the importance of visual informational symbols in communication, has been conducted in two different plans; one practical and the other theoritical. In the introduction of the first chapter where the subjet is handled theoriticaly, the main point is the problematics and importance of the subject. In the second chapter, mentioning communication related to any kind of activity in human life, visual communication which covers almost everything that is visible has been studied. In the third chapter, the concept of communication which means exchanging information has been handled and various aspects of visual communication have been studied. In this chapter it is emphasized that visual communication can only be realized through visual, sensorial and tactual organs, and especially visual informational symbols provide communication both between individuals and social groups covering socio-cultural and aesthetic norms. In the fourth chapter, touching on semiotics, types of symbols and their usage have been explained. In the fifth chapter, ways of symbolization have been studied. In practice, a marking system project showing the settlement of Ondokuz Mayıs University, Faculty of Education in Atakum Campus which was supposed to contribute to visual communication was prepared and put into practice and a questionaire was applied with the purpose of evaluating the results of it. Taking the results of the questionaire into account, the former representation of visual coommunication symbols were rearranged and proposed as a whole. As a result of these researches and investigations, it is believed that visual informational symbols which carry the features of visual communication means have a very important place among other means of communication.