BIM-based formwork and cladding quantity take-off using visual programing
Yapı bilgi modellemesi tabanlı kalıp ve kaplama metrajlarının görsel programlama kullanılarak hesaplanması
  1. Tez No: 695667
  2. Yazar: YAŞAR ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Malzeme metrajı çıkarma işlemi, inşaat projelerinin planlama ve bütçeleme süreçlerinde vazgeçilmez bir iş kalemidir. Geleneksel olarak metrajlar 2B çizimlere göre hazırlanır ve çok zaman gerektirir. Ayrıca insandan kaynaklı hata yapma ihtimali yüksektir. Üstelik metraj çıkarma süreci proje yapım aşamasındaki revizyonlar, eksik bilgiler ve gittikçe biriken ve kaçınılmaz olan hatalar yüzünden zahmetli olmaya başlar. Bu sebeple Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) sisteminin, görselleştirme, tasarım ve çakışma analizlerinde olduğu gibi, metraj çıkarma işlemlerinde kullanılmasının da önü inşaat sektörü tarafından açılmaktadır. Ancak YBM tabanlı metraj çıkarma işlemlerinin güvenilirliği proje paydaşları tarafından sorgulanmaktadır. Literatürdeki çalışmalara göre, kalıp ve mimari kaplamalar gibi alana bağlı malzeme metrajlarının doğru ve otomatik olarak hesaplanması hala problemli bir süreçtir. Bunun başlıca nedenleri modelleme kurallarının ve proje paydaşları arasında önceden belirlenmiş iş akışlarının eksikliği, modelleme sürecindeki hatalar ve yazılımsal kısıtlamalardır. Önceki çalışmalar, çeşitli modelleme yöntemleri ve 3B modellerin daha doğru metraj sonuçları vermesi için sorgulamalar ve aynı zamanda metraj standartları ve YBM tabanlı metrajların birbirine bağlanması konusunda önerilerde bulunmuştur. Yakın zamandaki çalışmalar ise görsel programlamanın daha doğru ve otomatik metrajlar için kullanılabileceğini öne sürmüştür. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında kalıp ve mimari kaplamaların metrajlarını daha doğru alabilmek amacıyla, görsel programlama çerçevesinde iki farklı metot geliştirilmiştir. Daha sonrasında, önerilen yöntemleri test etmek için Autodesk Revit ve Dynamo ile örnek bir çalışma yapılmıştır. Test çalışması sırasında bir YBM yazılımında halihazırda bulunan metraj çıkarma özellikleri de incelenmiş ve geliştirilen yöntemin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar kapsamında, görsel programlama aracı Dynamo kullanılarak malzeme metrajları doğru ve otomatik bir şekilde çıkartılmış ve aynı zamanda otomatik olarak 3B kalıp ve mimari kaplama modelleri oluşturulmuştur. Bu çalışmanın başlıca katkıları önerdiği metraj çıkarma yöntemi, görsel programlama kodları, yaygın olarak kullanılan bir YBM yazılımının metraj çıkarma kapasitesinin ve kısıtlamalarının gösterilmesi ve aynı zamanda örnek çalışma yapılırken ortaya çıkan metraj çıkarma problemlerinin incelenmesidir. Bu çalışma ilerleyen aşamalarda 4B planlama ve çakışma analizi için geliştirilebilir. Aynı zamanda yeni çalışmalar IFC (Industry Foundation Classes) formatı kullanılarak yapılabilir. Böylelikle YBM tabanlı metraj çıkarmak için yazılımdan bağımsız ve açık kaynaklı yöntemler oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
Material quantity take-off (QTO) is an indispensable work item in construction projects since it is essentially utilized for scheduling and cost calculation. Traditionally, quantities are calculated based on 2D drawings, which require significant time. It is also an error-prone process because of human inclusion. Moreover, during the project execution, the take-off process gets tedious due to design revisions, missing information, accumulated errors, and inevitable mistakes while performing QTO. Hence, the architecture, engineering, and construction (AEC) industry have been paving the way for implementing Building Information Modeling (BIM) for material QTO and other crucial tasks in the building industry, such as visualization, design analysis, and clash detection. However, the reliability of BIM-based QTO is being questioned among construction practitioners. It is because, and according to the literature, the accurate and automated calculation of area-based materials like formwork and architectural claddings using BIM remains problematic. The reason is mainly due to lack of modeling conventions, agreed workflows among project participants, erroneous modeling process, and limitations of BIM software. Previous studies proposed various modeling approaches, methods for querying BIM models for quantities, creating bridges between BIM-based QTO and take-off standards, and especially recent studies suggested using visual programing for more accurate and reliable BIM-based QTO. Therefore, two different methodologies are developed in this thesis to obtain accurate formwork and architectural cladding QTO within the context of visual programing. Then, a case study is implemented using Autodesk Revit and Dynamo to test the proposed methodologies. Meanwhile, the current software capability for BIM-based QTO is investigated while verifying case study results. Accordingly, results indicate that the algorithms developed in Dynamo successfully obtain material quantities more accurately, and it is also capable of automatically creating 3D models with essential information for formwork and architectural elements. The main contributions of this study are the proposed frameworks, visual codes, and showing the limitations and capabilities of one of the most commonly used BIM tools and problems during the execution of the case study. This research can also be further improved for 4D scheduling, clash detection, and most importantly, new studies in IFC (Industry Foundation Classes) format can be performed for enabling QTO with neutral and open format approaches.