Diyaliz hastalarında sosyal destek ve öz bakım gücünün umutsuzluk ve yeti yitimi üzerine etkisi
The effects of social support and self-care ability on despair and disability levels in dialysis patients
- Tez No: 539690
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Diyaliz Hastalarında Sosyal Destek ve Öz Bakım Gücünün Umutsuzluk ve Yeti Yitimi Üzerine Etkisi Giriş ve Amaç: Diyaliz son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda yaşam kurtarıcı çok önemli bir tedavi yöntemidir. Hemodiyaliz hastası haftanın belirli günlerinde diyaliz merkezine gelip tedavi olmakta ve periton diyalizi hastaları ise günde belirlenen sayıda kendi kendine diyaliz işlemini yapmaktadır. Diyaliz tedavisi emek gerektiren bir tedavi yöntemidir ve hastalar bazı sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı diyaliz hastalarının umutsuzluk ve yeti yitimi durumlarına sosyal destek ve öz bakım gücünün etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tanımlayıcı çalışma 1 Aralık 2018- 31 Ocak 2019 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyaliz Ünitesi'nde tedavi almakta olan 200 hemodiyaliz ve periton diyalizi hastası ile yapıldı. Araştırmaya en az 6 aydır diyaliz tedavisi almakta olan hastalar dahil edildi. Araştırmada hastalara sosyodemografik verileri de içeren yapılandırılmış bir anket formu uygulandı. Ayrıca kişilerin algıladıkları sosyal destek düzeyini ölçen Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), öz bakımı değerlendirmeye yönelik Öz Bakım Gücü Ölçeği, umutsuzluk düzeylerini ölçmeye yönelik Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), yaşanılan yeti yitimini ölçmeye yönelik Kısa Yeti Yitimi Anketi (KYYA) kullanıldı. Araştırmada kullanılan formlar hastalarla yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak dolduruldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Social Support and Self-Care Ability on Despair and DisabilityLevels in Dialysis Patients Introduction and Aim: Dialysis is very important as a life-saving treatment in patients with end-stage renal failure. Hemodialysis patients go to dialysis centers on certain days of the week and have their dialysis performed, and peritoneal dialysis patients perform a self-dialysis treatment in the specified hours per day. Dialysis treatment is a labor-intensive treatment and patients may experience some problems. The aim of this study was to investigate the effects of social support and self-care ability on dialysis patients' hopelessness and disability levels. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was performed with 200 hemodialysis and peritoneal dialysis patients who were receiving treatment in the dialysis unit of Adana City Training and Research Hospital between 1 December 2018 and 31 January 2019. Patients who were on dialysis treatment for at least 6 months were included in the study. A structured questionnaire including sociodemographic data was applied to the patients. In addition, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support to measure the level of perceived social support of the individuals, the Self-care Agency Scale to assess self-care ability, the Beck Hopelessness Scale to measure the levels of hopelessness, and the Brief Disabilty Questionnaire to measure the disability level wereused. The forms used in the study were filled with face-to-face interview technique.