Sağlıklı erişkinlerde sigaranın uyku kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Research of the effect of smoking on sleep quality in healthy adults
  1. Tez No: 539691
  2. Yazar: AYŞE YILMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BASRİ FURKAN DAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
GiriŞ: Sigara tüm dünyada pek çok kronik hastalığın etiyolojisinde yer alan halk sağlığı sorunudur. Toplumumuzda buna rağmen sigara kullanımı yaygındır. Sigaranın suçlandığı sağlık sorunlarından biri de uyku bozukluklarıdır. Nikotinin kendisinin uyandırma etkisine sahip olduğu bilinmektedir ve genellikle sigara içimi uyku bozukluklarıyla birliktelik göstermektedir. Bu nedenle çalışmamızda sigara içiciliğinin uyku kalitesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hastanemizin aile hekimliği polikliniklerine başvuran ve dâhil etme kriterlerini karşılayan sağlıklı gönüllüler katıldı. Katılımcılara demografik bilgi anketi, Pittsburgh uyku kalitesi indeksi, Epworth uykululuk ölçeği ve Fagerström nikotin bağımlılık testi uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 513 sağlıklı gönüllü katıldı (312 aktif ve pasif sigara içicisi, 201 kontrol grubu).
Özet (Çeviri)
Introduction: Smoking is a public health problem in the etiology of many chronic diseases all over the world. Nonetheless, smoking is common in our society. One of the health problems in which smoking is charged is sleep disorders. Nicotine itself is known to have arousal effect and smoking is generally associated with sleep disorders. Therefore, we aimed to investigate the effect of smoking on sleep quality in our study. Materials and Methods: Healthy volunteers who applied to the family medicine policlinics of our hospital and also met inclusion criteria participated in our study. Demographic information questionnaire, Pittsburgh sleep quality index, Epworth sleepiness scale and Fagerström nicotine dependence scale were applied to the participants. Results: A total of 513 healthy volunteers participated in our study (n = 312 active and passive smokers, n = 201 in the control group).