Türkiye'de geri dönüşüm uygulamaları (3R)
Recycling in Turkey applications (3R)
  1. Tez No: 539706
  2. Yazar: YEŞİM BEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Küreselleşme, hızlı ve kontrolsüz artan dünya nüfusu ile birlikte insanların ihtiyaçlarının artması, işletmeleri daha fazla kaynak tüketmeye zorlamıştır. Artan kaynak tüketimi ile birlikte, doğal denge bozulmakta ve çevreye verilen zarar artmaktadır. İşte bu noktada geri dönüşümün önemi ortaya çıkmaktadır. Atıkların çevreye zarar verecek şekilde alıcı ortama bırakılmasını önlemek için atıkların tekrar kullanımı, geri dönüşümü ve geri kazanımı yoluna gidilmelidir. Bu sistemin işleyişi kaynağında ayrı toplama ve biriktirme ile başlamaktadır. Türkiye'de son dönemde bu uygulamalar Sıfır Atık Yönetim Modeli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, katı atıkların tekrar kullanımı, geri dönüşümü ve geri kazanımı ele alınarak Türkiye'de Sıfır Atık Yönetim Modeli mevzuat ve uygulama çalışmaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization, with an increasingly rapid and uncontrolled world population, increased people's needs, forced businesses to consume more resources. Along with increased resource consumption, the natural balance is deteriorating and the damage to the environment is increasing. At this point, the key to recycling is emerging. Waste should be reused, recycled and recycled in order to prevent the wastes from being left in a receptive environment to harm the environment. The operation of this system begins with separate collection and accumulation at the source. In this work, the reuse, recycling and recovery of solid wastes are discussed.