Berberis vulgaris'in frankfurter tipi sosisin kalitatif özelliklerine etkisi
The effect of Berberis vulgaris on the quality properties of frankfurter type sausage
- Tez No: 539707
 - Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KAYA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmada, kurutulmuş Berberis vulgaris L. (barberry) meyvesinden antosiyanin ekstraksiyonu için optimum koşullar ile elde edilen ekstraktın frankfurter tipi sosisin renk ve diğer kalitatif özelliklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekstrakt eldesinde solvent ekstraksiyon yöntemi kullanılmış ve antosiyanin ekstraktsiyonu için %80 etanol/ %2 sitrik asit (100:10), 30oC ekstraksiyon sıcaklığı, 120 dak ekstraksiyon süresi ve 1:20 meyve/çözücü oranı optimum koşullar olarak belirlenmiştir. Bu optimum koşullarda toplam antosiyanin miktarı, toplam fenolik madde miktarı ve antioksidan kapasite sırasıyla 101,03±1.89 mg/100g, 3269,05±111,11 mg gallik asit/kg ve %92,41±0,25 olarak tespit edilmiştir. Elde edilen Berberis vulgaris ekstraktı üç farklı oranda (%0,75, %1,5 ve %3,0) frankfurter tipi sosis üretiminde kullanılmıştır. Karmin içeren grup ve renklendirici içermeyen grup kontrol olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, determination of the optimum conditions for anthocyanin extraction from the dried fruit of Berberis vulgaris L. (barberry) and the effect of the obtained extract on color and other qualitative properties of frankfurter type sausage were aimed. For extraction, the solvent extraction method was used and 80% ethanol/2% citric acid (100:10), 30oC of extraction temperature, 120 min of extraction time and 1:20 fruit/solvent ratio for anthocyanin extraction were determined as optimum conditions. In these optimum conditions, the total amount of anthocyanin, total amount of phenolic matter and antioxidant capacity were determined as 101,03±1.89 mg/100g, 3269,05±111,11 mg gallic acid/kg and %92,41±0,25, respectively. The obtained Berberis vulgaris extract was used in the production of frankfurter-type sausages in three different ratios (0,75%, 1,5% and 3,0%). The group containing carmine and the group without a colorant were used as control.