K-parametreye bağlı kesirli integraller için Hermit-Hadamard tipli integral eşitsizlikleri
Hermite-Hadamard type integral inequalities for k-parameter-related fractional integrals
  1. Tez No: 539709
  2. Yazar: HASAN FEHMİ GİDERGELMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde temel bilgi ve kavramlar ile tez konusu kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde kesirli integral operatörlerin genelleştirilmelerinden bahsedilmiştir. Son bölümde ise, genelleştirilmiş kesirli integraller yardımıyla elde ettiğimiz özgün sonuçlara yer verilmiştir. Birinci bölümde; Kesirli integrallerin tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca kullanım alanları ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; tezin oluşturulmasında kullanılan temel tanım, teorem ve kavramlar verilmiştir. Ayrıca bu bölümün sonunda kesirli integrallerin klasik ve genel tanımları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; kesirli türevler ve integrallerin genelleşitrilmeleri verilerek bazı özellikleri incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca önemli bazı fonksiyonların kesirli türev ve integralleri tablo halinde verilmiştir. Dördüncü bölümde; genelleştirilmiş kesirli integraller yardımıyla yeni eşitsizlikler elde edilmiş ve ispatları yapılmıştır. Elde edilen bu yeni sonuçların bazıları sempozyumlarda sunulmuş ve ulakbim tarafından taranan bir dergide yayına kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first two sections, basic information about the thesis topic is given. In the third chapter, generalization of fractional integral and derivative operators are mentioned. In the last chapter, we have the original results by using generalized fractional integrals. In the first chapter; the historical development of fractional integrals is given. In the second part; some useful basic definitions, theorems and concepts are given. At the end of this chapter, classical and general definitions of fractional integrals are discussed. In the third chapter; some properties of fractional derivatives and integrals are given. Also in this section, fractional derivatives and integrals of some important functions are given as a table. In the fourth chapter; new inequalities have been obtained by means of generalized fractional integrals. Some of these new results were presented in symposiums and accepted for publication in an academic journal indexed in ulakbim.