Otomotiv sektöründe yeşil tedarikçi seçimi için yeni bir çok kriterli karar verme yaklaşımı
A new multi-criteria decision making approach for green supplier selection in the automotive sector
  1. Tez No: 539715
  2. Yazar: HARUN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKAY AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüzde işletmelerin daha çok müşteri odaklı çalışması, Tedarik Zinciri Yönetimi konusunun daha da önem kazanmasına sebep olmuştur. Artan ve sürekli değişen müşteri taleplerine zamanında cevap vermek isteyen işletmeler, bunu sağlamak için ihtiyaçlarını karşılayacak tedarikçilerle çalışmak istemekte ve en uygun tedarikçi ya da tedarikçilerin belirlenmesi problemi ortaya çıkmaktadır. Tedarikçi seçimi, yapısı gereği çok kriterli karar verme problemi olup işletmeler için stratejik öneme sahiptir. Bu çalışmada ilk olarak tedarikçi seçiminde kullanılacak kriterler uzman kişilerin katılım sağladığı anketler aracılığıyla belirlenmiştir. Verilen cevaplar doğrultusunda otomotiv sektörü için 6 ana kriter ve 26 alt kriter belirlenmiştir. Kriterler belirlendikten sonra otomotiv sektöründe uygulama yapılmıştır. Bulanık AHS ile kriter ağırlıkları hesaplanıp daha sonra Bulanık TOPSIS ile tedarikçiler sıralanmıştır ve uygun tedarikçi seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, businesses are working more customer-oriented has led to more importance of Supply Chain Management matter. Businesses want to respond increasing and constantly changing customer demands in a timely manner, to ensure it, they want to work with suppliers to meet their needs and in this case the problem of identifying the most suitable suppliers or suppliers arises. The choice of supplier is a multi-criteria decision making problem and is of strategic importance for businesses. In this study, the criteria to be used in the selection of suppliers were determined firstly through the questionnaires of the experts. According to the answers, 6 main criteria and 26 sub-criteria were determined for the automotive sector. After determining the criteria, application was made in the sector. With F-AHP (Fuzzy Analytic Hierarchy Process), weights of criteria were calculated and then suppliers were listed with F-TOPSIS (Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) and the appropriate supplier was selected.