Değerli parçacık gömülü kompozit atıkların entegre geri dönüşümü
A study on integral recycling of valuable particle embedded composite wastes
  1. Tez No: 539717
  2. Yazar: TANSU GÖYNÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Elektro-çözündürme ve elektro-biriktirme teknikleri kullanılarak değerli parçacık gömülü kompozit kesici uçların geri dönüşümü gerçekleştirildi. Bu tez kapsamında pirinç ve kobalt-bakır-kalay içerikli iki farklı matrisli elmas gömülü kompozit atıklar kapsamlı ve etkin geri dönüşüm için anot olarak kullanıldı. Atık kesici uçların içeriğindeki elmasın ve minimum özgül yüzey alanı ve ortalama tane boyutuna sahip kompakt, yoğun metal bileşenlerin toz olarak elde edilebilmesi için akım yoğunluğu, sıcaklık ve elektrolit kompozisyonu gibi parametreler optimize edildi. Parametrelerin elektro-biriktirilmiş tozların üzerindeki etkisini inceleyebilmek için taramalı elektron mikroskobu görüntüleri, X ışını kırınım analizleri, toz boyutu ölçümleri ve özgül yüzey alanı ölçümleri yapıldı. Elektro-biriktirme koşullarının optimizasyonu sırasında hidrojen oluşum reaksiyonunun elektro-biriktirilmiş metal tozları üzerindeki etkisi de gözlemlenmiştir. Elektrokimyasal yöntemle toplanan tozların morfolojisi ve tozların büyüme yönünün hidrojen oluşum reaksiyonu ile etkilendiği sonucu elde edildi.
Özet (Çeviri)
Recovery of the valuable particle embedded composite cutting tools was achieved by electrodissolution and deposition techniques. Diamond embedded composite wastes including both bronze matrix and cobalt-copper-tin matrix were used to recycle comprehensively and efficiently within the scope of this thesis. The parameters like current density, temperature and electrolyte composition were optimized to obtain both diamond and metal constituents as compact, dense powder with minimum specific surface area and average particle size. Scanning electron microscope images, X-Ray diffraction analysis, particle size measurements and specific surface area measurements were evaluated to understand the effects of parameters on the electrodeposited powder qualities. Effects of hydrogen evolution on the properties of the collected metal powders were observed during optimization of the electrodeposition conditions. The morphology and the orientation of the powder growth were found to be affected by the hydrogen evolution reaction.