Teknoljinin çağdaş heykel sanatına etkileri
- Tez No: 53972
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECATİ KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
53 ÖZET Hiç şüphe yoktur ki, insanlık tarihi boyunca teknolojik gelişmelerde toplumsal gelişmeler temel itici güç olmuştur. Yenilik arayışı ve“yeni”olma arzu su modernlik dediğimiz olgunun temel bir karakteridir. Kuşkusuz çağdaş uygar lığın oluşmasında bilimsel ve teknik gelişmelerin önemi yatsınamaz. Bilimsel ve teknik devrim, insanları önceki durumları ile kıyaslanamayacak derecede dünyaya egemen olması ile, birlikte hayat standartlarını da yükseltmiştir. Başlangıçta doğaya hakim olmaya çalışan insan kendi yarattığı makinanın tutsağı olmaya başlayıp kendine yabancılaşmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen, etkiye karşı tepki konunumda kalan insan, kendisinin meydana getirdiği prob lemlerini yine kendisi çözmeye çalışacaktır. Çağdaş toplumun sanatçısı da sanatını bu etkenler içinde sürdürecektir. Bu yüzden hangi nitelik ve formda olursa olsun modern sanat artık evrensel bir boyut kazanmıştır. Burada özellikle şunu belirtmekte yarar var; modern sanat, sanatın tarihsel evriminin bir sonucu değil, aksine modern sanatçıların klasik, tabiatçı ve akademik sanat anlayışlarının kalıplarından kurtulmak için yaptıkları mücadelelerin sonucudur. Değişen toplumda bugün artık değişikliklerin karşıtlarından oluştuğu, bilim ve teknolojinin analitik tutulumunun sanatçıya yeni çıkış yollan gösterme si, rasyonel çağın sanatının da rasyonel olması fikrini sunmuştur. Bu itibarla modern sanat kendi misyonunu gerçekleştirmeye çalışırken insanın teknokrasi ye tepki göstermesiyle ferde gerçek varlığını, kişiliğini hatırlatıyor ve onu kendi kendini aramaya ve gerçekleştirmeye itiyor. Bu gerçekleştiği zaman, modern sanatın kendi çeşitliliği içinde, modern bir klasizim şeklini alabileceği söylenebilir. Çağdaş bir helkel sanatçısı çağını iyi anlamalıdır. Heykel sanatçısı için teknoloji bir araç olarak kullanmak şahsi karardır. Çağdaş bir heykel sanatçısı için en Önemli üç husus; kaynaklar, problemler ve potansiyellerdir.54 Yeni teknoloji araştırmaları sırasında sanatçıların yaptıkları en önemli gelişme uluslararası boyutta kurdukları organizasyonlardır. Bu organizasyonların amacı sanatçıya yeni materyaller ve teknikler sunarak sanatçıyla işbirliği yapmaktır. Artık günümüzde teknoloji, yaratma sürecinde sanatçının bedensel gücüyle gerçekleştiremeyeceği yapıtları gerçekleştirme olanağı sağlarken, yaratıcı düşüncenin sınırları, teknolojinin sağlamış olduğu potansiyeller saye sinde genişleyecek her yeni buluş beraberinde yeni realiteleri oluşturacaktır. Tüm bu değişimlere rağmen değişmeyen, teknolojinin sanatçı için bir araç olduğudur.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Undoubtedly, social and technologic developments have been basic pro pulsions in tehe history of mankind. The search for inrovation and desire to be“new”are the fundamental chataracteristics of the concept called“moder nism”. In establishment of contemporary civilizations the unlikely to be de nied. Societies began to dominate the word via scentific and technic revolu tions, so life standards increased. At the beginning man who tried to rule over the rature came to be the cap tive of machinery he invented. As a result he secame alienated from himself. Despite all this process the man who comes into the position of effect- response is likely to overcome the problems that he causes. The artist in a contemporary society will carry on his art within these factors. That's why mo dern art of any quality and shape has a universal dimension. It should be re marked in this point that modern art is not the output of the historical evolution of art, but the result of fights started by modern artists in order to get rid of the conventional, naturalistic and academic thoughts in art. In a society which has steadily been changing it is know that modifica tions come out from the opposites of these changes. The fact that the analytic attitude of science and technology exhibit new starting points for the artist pre sent the ideal that the art of modern age should be rational as well. In this res pect, while modern art attempts to realize its own mission, the reaction of man to techrocracy and science comes into effect, shows its real existence and urges him to search for himself. It can be claimed that modern art may turn out to be a modern classicism within its own diversity. A contemporary sculptor should comprehend his era sufficiently. To use the technology as a means is a personal decision for the artist. The most cru cial factors for a contemporary sculptor are sources, problems and potentials. During the modern technologic investigations, the most remarkable inno-56 vation by the artists has been the foundation of organization all over the world. The objective of these organizations is to offer the artist new materials and technics and in this way to morke cooperation with him. Technology enables the artist to perform work which he wouldn't be able to do by himself. The bor ders of creative power will broaden and any invention will lead us to new reali ties. What never changes is the fact that technology is a means for the artist.