Kompozit reçinelerin farklı ışık kaynakları ile polimerizasyonu sırasında oluşan ısısal değişikliklerin ve mikrosertliğin incelenmesi
Investigation of thermal changes and microhardness of composite resins during polymerization by different light sources.
- Tez No: 539742
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TARIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı; halojen ışık kaynağının farklı modları ile LED ışık kaynağı kullanılarak polimerize edilen nanohibrid ve ormoser bazlı kompozit reçinelerin, polimerizasyon reaksiyonlarına bağlı sıcaklık artışlarını ve yüzey mikrosertliklerini incelemektir. Filtek Z550 (3M ESPE) ve ormoser bazlı CeramX One (DentsplyDeTrey) kompozit materyallerinden 4 mm çapında, 2 mm yüksekliğinde toplam 60 adet örnek hazırlanmış ve 12 gruba (n=5) ayrılmıştır. 30 adet örneğin, Optilux 501 (Kerr) halojen ışık kaynağının iki modu (standart; 850 mW/cm2 ve ramp modu; ilk 10 sn 100-950 mW/cm2, sonraki 10 sn 950 mW/cm2) ve yüksek güçlü Demiplus LED (Kerr; 1100 mW/cm2 ile 1330 mW/cm2 arasında) ışık kaynakları ile polimerize edilmeleri sırasında oluşan sıcaklık artışı değerleri dijital bir elektronik termometre (Fisher Scientific) ve K tipi termokupl kullanılarak ölçülmüştür. Diğer 30 örneğin polimerizasyonunun tamamlanması için örnekler 37°C' de etüvde 24 sa bekletilmiş ve sonra Vickers mikrosertlik cihazı (Innovatest) ile ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the increases in the temperature and surface microhardness of a nanohybrid and an ormocer-based composite resins due to the polymerization reactions, which were polymerized with different modes of halogen light source and LED light source. A total of 60 specimens of 4 mm diameter and 2 mm height were prepared of the both Filtek Z550 (3M ESPE) and ormoser based CeramX One (DentsplyDeTrey) composite materials and divided into twelve groups (n = 5). The increases in temperature values during polymerization of 30 specimens using two modes of Optilux 501 (Kerr) halogen light source (standard; 850 mW/cm2 and ramp mode; first 10 sec 100-950 mW/cm2, next 10 sec 950 mW/cm2) and high-power Demiplus LED light source (Kerr; 1100 mW / cm2 to 1330 mW/cm2) were measured using a digital thermometer (Fisher Scientific) and K type thermocouple. The other 30 specimens were measured using Vickers microhardness device (Innovatest) following incubation at 37°C for 24 hours.