Farelerde deneysel epileptik modelde propolisin beyinde asetilkolinesteraz ve oksidatif stres üzerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of propolis on the acetylcholinesterase and oxidative stress in the brain of mouse model of experimental epilepsy
  1. Tez No: 539755
  2. Yazar: BEŞİR KARAYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ORUC ALLAHVERDIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yaptığımız çalışmada, epilepsi modeli oluşturulan farelerde propolis uygulamasının beyin dokusundaki oksidatif stres parametrelerine ve asetilkolinesteraz aktivitesine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 35 adet fare kullanılmış olup her grupta 7 fare olacak şekilde toplam 5 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; kontrol grubu, pentilentetrazol (PTZ) grubu, propolis grubu, PTZ + propolis grubu ve PTZ + valproik asit grubudur. Kontrol grubuna serum fizyolojik (SF), PTZ grubuna 65 mg/kg PTZ + serum fizyolojik, propolis grubuna 100 mg/kg propolis ve 45 dakika sonra serum fizyolojik, propolis + PTZ grubuna 100 mg/kg propolis ve 45 dk sonra 65 mg kg PTZ, valproik asit grubuna 100 mg/kg valproat ve 45 dk sonra 65 mg kg PTZ yedi gün boyunca uygulanmıştır. Her grubun nöbet tespiti, nöbet skorları ve toplam nöbet süresi izlenerek kaydedilmiştir. Uygulama sonrası farelerin beyin dokusundaki asetilkolinesteraz enzim aktivitesi ile oksidatif stres göstergesi olarak da total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) düzeylerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to the investigate the effect of propolis on the acetylcholinesterase and oxidative stress in the brain of mouse model of experimental epilepsy. A total of 35 mice were divided into 5 groups as control group, pentylenetetrazole (PTZ) group, propolis group, pentylenetetrazole + propolis group and valproic acid + pentylenetetrazole group to include 7 mice in each group. The experimental groups were treated with following procedures every day for seven days, in the control group mice were treated with serum physiologic; in the PTZ group mice were injected with SF+PTZ (65 mg/kg); in the propolis group mice were firstly treated with propolis (100 mg/kg) and then injected with serum physiologic after 45 minutes; in the propolis + pentylenetetrazole group mice were firstly treated with propolis (100 mg/kg) and then injected with PTZ (65 mg/kg) after 45 minutes; in the valproic acid + pentylenetetrazole group mice were firstly injected with valproic acid (100 mg/kg) and then with PTZ (65 mg/kg) after 45 minutes. Each group was evaluated and recorded for to seizure detection, seizure scores and total seizure duration. After the application, the mice in all groups were anesthetized and analysed for acetylcholinesterase enzyme activity in the brain tissue and also for changes in total antioxidant capasity (TAS) and total oxidant capacity (TOS) levels which are indicators for oxidatives stress.