Periodontoloji kliniğine başvuran bireylerde dişeti çekilmesinin klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of gingival recession in individuals attending to periodontology clinic
  1. Tez No: 539763
  2. Yazar: HALİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı muayene kliniğine başvuran bireylerde dişeti çekilmesinin, şiddeti ve etiyolojisinin anket formları ve periodontal klinik ölçümler aracılığıyla değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Muayene edilen toplam 534 hastadan, yaşları 21-65 arasında değişen, dişeti çekilmesi bulunan, sistemik olarak sağlıklı bireyler çalışmaya dahil edildi. Bireylerin demografik bilgileri, kişisel alışkanlıkları değerlendirme formu, OHIP-14 TR anketi cevapları ve klinik periodontal ölçümleri kaydedildi. Dişeti çekilmesi, Miller sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Bulgular: İncelenen 534 hastanın %70,4'ünde (n=376) dişeti çekilmesi görüldü; bu bireylerden dahil edilme kriterlerine uyan 262 birey (%49) değerlendirildi. Dişeti çekilmesi gözlenen dişlerin %44,8'inde Miller sınıf I dişeti çekilmesi görüldü. Alt çene kesici dişlerin, dişeti çekilmesinden en fazla etkilenen dişler olduğu bulundu. Dişeti çekilmesi oranı ile yaş (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the severity and etiology of gingival recession in Marmara University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology. Material and Methods: A total of 534 subjects were examined and systemically healthy person aged between 21-65 were included to our study. Data were collected by an evaluation form includes demographic information, oral hygiene habits and personal awareness for gingival recession, OHIP-14 TR questionnaire and clinical periodontal measurements. The gingival recession were scored by using Miller classification. Results: Of 534 subjects 376 (70,4%) exhibited gingival recession and 262 (49%) were eligible for our study. The majority, 44,8% of the teeth showed Miller class I gingival recession. The mandibular incisors were the most affected teeth by root surface exposure. The correlation between gingival recession and age (p0,05), tooth brushing frequency (p>0,05) and gingival recession.