Danışma becerileri eğitiminin üniversite öğrencilerinin iletişim beceri düzeyine etkisi
  1. Tez No: 53977
  2. Yazar: SEHER BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTMAN ERSANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, danışma becerileri eğitiminin üniversite öğrencilerinin iletişim beceri düzeylerine etkisini araştırmaktır. Bu araştırma 1995 - 1996 öğretim yılında Ondokuzmayıs Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalına devam eden öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol grubu 31, öğrenciden meydana gelmiştir. Deney ve kontrol grubunun iletişim beceri düzeyleri, İletişim Beceri Envanteri ile ön-test, son-test aşamaları ile ölçülmüştür. Psikolojik danışma ve rehberlik anabilim dalına devam eden öğrencilerin sağlıklı iletişimde bulunabilmeleri danışanları ile başarılı bir danışma sürecini geçirebilmeleri için, temel iletişim becerilerini kazanmış ve iletişim beceri düzeylerinin gelişmesi gerekmektedir. Bu da ancak, temel iletişim becerilerini kazandırıcı bir eğitimden geçmeleri ile mümkün olabilir. Bu araştırmada uygulanan danışma becerileri eğitimi, bireylerin iletişim beceri düzeylerini artırmaya yönelik bir eğitim programıdır. Danışma becerileri eğitiminde, bireylere temel iletişim becerilerini kazandırmak için grup içinde etkinlikler düzenlenmiş, sonra bu etkinlikler grup oturumlarında tartışılmıştır. Oturumlar 1,5 saat olmak üzere 12 hafta sürmüştür. 12 oturumluk çalışmanın sonunda deney ve kontrol gruplarına uygulanan İletişim Beceri Envanteri ön-test puan ortalamaları ile son-test puan ortalamaları arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için t-testi kullanılmıştır t-testi sonuçlarına göre, deney grubununİBE ön-test puanlarının ortalaması ve son-test puanlarının ortalaması arasındaki farkın.001 düzeyinde anlamlı olduğu buna karşılık, kontrol grubunun İBE ön-test, son-test puanlarının ortalamaları arasındaki farkın.05 düzeyinde anlamlı olmadığı, deney ve kontrol gruplarının son-test puanlarının ortalamaları arasındaki farkın.01 düzeyinde anlamlı olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca, iletişim beceri düzeyleri düşük olan deney grubunun ön-test, son- test puanları arasında.001 düzeyinde anlamlı fark olduğu bulunmuştur. İletişim beceri düzeyleri yüksek olan deney grubunun ön-test, son-test puanları arasında ise anlamlı fark olmadığı bulunmuştur. Tüm bu bulgular, deney grubu ön-test, son-test puanlarının ortalamaları arasındaki farkın uygulanan danışma becerileri eğitiminden ileri geldiğini, danışma becerileri eğitiminin üniversite öğrencilerinin iletişim beceri düzeylerini artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular literatür ışığında yorumlanarak, psikolojik danışma hizmetleri açısından tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Danışma becerileri eğitiminin üniversite öğrencilerinin iletişim beceri düzeylerini artırmada etkili olduğu ve bu yöntemin PDR dışındaki diğer bölüm öğrencilerine ve psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti veren uzmanların iletişim beceri düzeylerini artırmak için kullanılabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of counseling skills training on the communication skills level of university students. This study has been conducted on the students of Ondokuzmayis University, Faculty of Education, the department of Psychological Counseling and Guidance. The research experimental and control group consist of 31 students. Communication skills level of experimental and control groups have been measured by“Communication Skills Inventory”with pre-tests and post-tests. The students attending the Department of Psychological Counseling and Guidance must first obtain main communication skills, and then must improve these skills to communicate with their clients successfully. This is only possible when they are trained in such a way as to obtain main communication skills. Counseling skills training practiced in this study is an education program aiming at increasing the communication skills level of individuals. In counseling skills training, first, the activities were organized in a group to provide the students with basic communication skills, then these activities were discussed in group sessions. Sessions lasted 1.5 hour during 12 weeks. Test - 1 was used to determine whether there was any difference between the pre-test avarages of Communication Skills Inventory which was practiced in the experiment and control groups at the end of sessions and post-test averages.According to the results of the test- t, it was established that the difference between the averages of the experimental groups CSI pre-test and averages of the post-test is important on the level.001; on the other hand, the difference between the averages of the control group CSI pre-test and post-test is not important on the level.05; the difference of the avareges of the post-test between the experimental and control groups is important on the level.01. Moreover, the result was that there was a significant difference at the level of.001 pre-test and post-test grades of the experimental group with low communication skills. However, it was not the same for the experimental group with high communication skills; that is to say, there was not a considerable difference between their pre-test and post-test grades. All these findings indicate that the difference between the pre-test and the post-test grades is due to the counseling skills education given, and that education on counseling skills was of great effect in increasing the university students' communication skills level. The findings obtained have been discussed in the light of literature in respect of Psychological Counseling Services and some suggestions have been made. As the education on counseling skills is of great effect in enhancing the university students' level of counseling, it is suggested that this method be used by the specialists who are in charge of Psychological Counseling and Guidance, and the students of the other departments as weel as Psychological Counseling and Guidance to enhance their level of communication skills.