Multidedektör bilgisayarlı tomografi ile lumbosakral geçişsel vertebranın morfometrik analizi
The morphometric analysis of lumbosacral transitional vertebra by multidetector computed tomography
  1. Tez No: 539774
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Lumbosakral geçişsel vertebra (LSGV), columna vertebralis'in L5-S1 seviyesinde sık görülen konjenital anatomik varyasyonudur ve lumbalizasyon ya da sakralizasyon şeklinde kendini gösterir. Columna vertebralis'in normal anatomisi ve biyomekaniğinin değişmesi nedeniyle tüm klinisyenlerin bu sık görülen varyasyonun farkında olmaları gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, yaşları 18-64 arasında değişen 55 kadın 53 erkek toplam 108 hastaya ait bilgisayarlı tomografi lumbosakral bölge görüntüleri incelenmiş ve LSGV'li olgular tespit edilmiştir. Hem LSGV'li hem normal olguların; intervertebral disk aralıkları, foramen vertebrale anteroposterior çapları ile sağ – sol foramen intervertebrale yükseklikleri ölçüldü ve istatistiki olarak değerlendirildi. LSGV prevalansı %12,96 olarak bulundu. Sakralizasyon prevalansı %8,33; lumbalizasyon prevalansı ise %4,63 olarak bulundu. L1-2, L2-3, L3-4 ve L4-5 seviyeleri intervertebral disk aralıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). L5-S1 intervertebral disk aralığı ise LSGV'li olgularda 5,84 ± 1,02 mm; normal olgularda 10,26 ± 1,40 mm'dir ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p0,05). Sağ ve sol foramen intervertebrale yüksekliklerinde L1-2, L2-3, L3-4 ve L4-5 seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Lumbosacral transitional vertebra (LSTV) is a common congenital anatomical variation at the L5-S1 level of vertebral column and manifest either as lumbarization or sacralization. Because of the normal anatomy and biomechanical altered of the vertebral column, all clinicians should be aware of this common variation. In this thesis, computed tomography lumbosacral region images of 108 patients (55 female, 53 male, aged 18-64 years) were studied and cases with LSTV were determined. The intervertebral disc spaces, the anteroposterior diameters of the vertebral foramen and the height of the right and left intervertebral foramen were measured in cases with and without LSTV and statistically evaluated. LSTV prevalence were determined as 12,96%. Sacralization and lumbarization prevalence were 8,33% and 4,63% respectively. No statistically significant differences were found in the intervertebral disc spaces of L1-2, L2-3, L3-4 and L4-5 levels between cases with and without LSTV (p>0.05). The L5-S1 intervertebral disc spaces of cases with and without LSTV were 5,84 ± 1,02 mm and 10,26 ± 1,40 mm respectively and there were statistically significant difference between the L5-S1 intervertebral disc spaces of the cases in both groups (p0.05).