Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki başarılarının bilişsel gelişim açısından incelenmesi
The examination of 8. secondary class in terms of the success in the cognitive development of science course
  1. Tez No: 539826
  2. Yazar: AHMET HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan bu çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen standart başarı testi ile ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki öğrenme düzeyleri ölçülmüştür. Standart başarı testi bilişsel alan taksonomisinin altı basamağına (Bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez, değerlendirme) göre hazırlanmıştır. Ölçme sonuçları değerlendirilerek 2013 yılında fen bilimleri öğretim müfredatında yapılan değişikliklerin öğrencilerin öğrenmelerinde hangi düzeyde etkili olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 134 okul içerisinden sosyal ve çevresel farklılıklar dikkate alınarak seçilen 14 okulun 8. Sınıflarında öğrenim gören toplam 394 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama deseniyle yürütülmüştür. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzmanlarca geliştirilen standart başarı testi ( SBT) kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile analiz edilerek, yüzde-frekans tabloları ile sunulmuştur. Yapılan çalışmada elde edilen verilere göre, bilgi 0,7487, kavrama 0,7214, uygulama 0,4911, analiz 0,5933, sentez 0,5102 ve değerlendirme basamağı 0,6282 belirlenmiştir. Sonuç olarak“araştırma-sorgulamaya dayalı öğrenme-öğretme stratejisinin aktif olarak kullanılması”olarak tanımlanan 2013 Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programının öğrencilere yansımasının anlamlı düzeyde olmadığı; uygulama, analiz, sentez ve değerlendirme düzeyinde öğrenci başarılarının bilgi ve kavrama düzeylerine göre düşük seviyede olduğu belirlenmiştir. Okulların üst düzey öğrenmelerin gerçekleşebileceği, bilişsel alanın üst düzey öğrenme basamaklarına uygun materyal ve donanım eksikliğinin giderilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the standard achievement test developed by the researcher was used to measure the learning levels of 8th grade students in the science course. Standard achievement test was prepared according to six steps of cognitive field taxonomy (knowledge, comprehension, application, analysis, synthesis, evaluation). By evaluating the measurement results, in 2013, it was tried to determine the effects of changes in science curriculum in students' learning. The study was carried out with 394 students studying in the 8th grade of 14 schools selected from 134 schools by taking into consideration the social and environmental differences of the Ministry of National Education in the Dulkadiroğlu and Onikişubat districts of Kahramanmaraş province in 2016-2017 academic year. The study was carried out with descriptive screening design which is one of the quantitative research methods. The data were obtained by the standard achievement test (SBT) which was prepared by the researcher and developed by experts. The data were analyzed with descriptive analysis technique and presented with percentage-frequency tables. According to the data obtained in the study, knowledge was determined as 0,7487, comprehension 0,7214, application 0,4911, analysis 0,5933, synthesis 0,5102 and evaluation step 0,6282. As a result, it was determined that the 2013 Science Education Curriculum reflection was not significant for the students who were defined as“active use of research-based learning-teaching strategy”. At the level of application, analysis, synthesis and evaluation it was determined that student achievement was low compared to the level of knowledge and comprehension. It is suggested that high-level learning can be realized in schools, and the lack of materials and equipment suitable for higher learning levels of cognitive domain should be eliminated.