Tavuk embriyosu gelişimi üzerine cyfluthrın etkisi
Cyfluthrin effects on chicken embryo development
- Tez No: 539825
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL HAYRETDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada sentetik pyrethroitler (piretroit) içerisinde yer alan cyfluthrin pestisitinin erken embriyonik gelişim dönemindeki (3 ve 5 günlük) tavuk embriyolarına olası etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla döllenmiş tavuk yumurtalarının hava boşluklarından içeriye uygulamanın başında ve bir kez, mısır yağı içinde çözdürülmüş 0,01, 0,04 ve 0,08 µg/L cyfluthrin enjekte edilmiştir. Deney düzeneği; 1 kontrol grubu, 1 yağ kontrol grubu, 3 uygulama grubundan oluşmaktadır. Her grupta 5 adet döllenmiş yumurta kullanılmıştır. Kontrol ve cyfluthrin'e maruz bırakılan embriyolar gelişimlerinin üç ve beşinci günlerinde yumurtadan çıkartılarak morfolojik ve histolojik olarak incelenmiştir. Morfolojik incelemeler sonucunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında artan cyfluthrin konsantrasyonuna bağlı olarak 3 günlük embriyolarda kan adacıklarında deformasyon ve gelişim geriliği; 5 günlük embriyolarda ekstremite, beyin ve göz gelişiminde hasarlar tespit edilmiştir. Histolojik değerlendirmelerde ise cyfluthrin'in artan konsantrasyonu ile birlikte 3 ve 5 günlük embriyolardan alınan kesitlerde notokord, karaciğer, böbrek ve kalp doku hücrelerindeki bozukluklarda artma tespit edilmiştir. Sonuç olarak döllenmiş yumurta içerisine uygulanan dozlardaki cyfluthrin'in kanatlıların erken embriyonik gelişimi sırasında özellikle bazı organların gelişimi için toksik etki gösterdiğini söylemek mümkündür
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the potential effects of cyfluthrin pesticide, a synthetic pyrethroid, on hen embryos in early development stage (3- and 5-day). For this purpose, 0.01, 0.04 and 0.08 µg/L cyfluthrin dissolved in corn oil was injected through the air holes of hen eggs for once at the beginning of the experiment. There was 1 control group, 1 lipid control group, 3 experiment group and 5 fertilized eggs were used in each group. Embryos that were exposed to control and cyfluthrin were removed from the eggs on the third and fifth days of the embryonic development and analyzed morphologically and histologically. Morphological analyses revealed deformation and growth deficiency in 3-day old embryos, and damages in extremities, brain and eye development in 5-day old embryos. Histological analyses of slices collected from 3- and 5-day old embryos showed increased defects in notochord, renal and cardiac tissue cells with the elevated concentration levels of cyfluthrin. In conclusion, cyfluthrin administered into fertilized egg can have toxic effects on the development of some organs during the early embryonic development of fowls.