Mevcut doğal ve kültürel yapı ile çevre düzeni plan kararları uyumunun doğa koruma alanları bazında irdelenmesi: İzmir ili-Çeşme ilçesi örneği
A study on the conformity of the enviromental plans with the present natural and cultural structure in terms of protected areas: The case of İzmir province-Ceşme district
  1. Tez No: 539835
  2. Yazar: DENİZ PAYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ TAHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye iklimsel özellikleri ve coğrafi konumundan dolayı doğal, kültürel ve tarihsel kaynaklar bakımında zengin bir ülkedir. Çalışma alanı olan İzmir ili Çeşme ilçesi de özel kanunlara tabi alanlar ve koruma alanları statüsünde çok fazla özel planlama kararına ihtiyaç duyan alana sahip olmasının yanında ülkemizdeki önemli turizm yerleşimlerinden biridir. Günümüzde bu kaynakların koruma kullanma dengesinin sağlanabilmesi için çok yönlü araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışma; ana materyalini oluşturan İzmir ili Çeşme ilçesi genelinde yer alan doğa koruma alanlarına dair hazırlanmış rapor, makale, tez ve haritaların incelenerek mevcut doğal ve kültürel yapının, hazırlanmış olan güncel çevre düzeni plan ve raporları ile bilgisayar ortamında NetCAD programı yardımı ile sayısal ortamda karşılaştırılması sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle ileriye yönelik yapılacak çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Ülkemizde doğa koruma alanlarının planlamasındaki sıkıntılar ve çevre zararlarının her geçen gün arttığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda yapılacak bu ve benzeri çalışmalar gelecekteki araştırma ve planlama çalışmalarına yol gösterici olacağı için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is a rich country in terms of its natural, cultural, and archaeological resources due to its climate and geographical location. The town of Çeşme in the city of İzmir, which is our case study, is a town where there is a great need for private planning decisions due to its numerous protected areas and several special laws that come with them. It is also a very important touristic place. Nowadays, a big amount of research is carried out to ensure the balance in between the protection and the use of these resources. This study based on Cesme, Izmir aims to enlighten the future studies on nature protection areas by studying the related reports, articles, theses and visuals such as maps and comparing the data with the help of the software NetCAD of the present natural and cultural structure and the current environmental plans and its reports. Considering the problems of the nature protection area planning and the damages on the environment which are becoming a graver problem by the day, the studies of this sort have a great importance as they can be used as a guideline for future research.