Kinoa'da (Chenopodium quinoa Willd.) ekim sıklığının dane verimi ve verim öğelerine etkisi
Effects of sowing density on grain yield and yield components of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.)
- Tez No: 539838
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Çukurova koşullarında Mint-2, Puna ve Valiente kinoa çeşitlerinde, ekim sıklığının dane verimi ve verim öğelerine etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Deneme, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Alanında, 2018 yetiştirme mevsiminde yürütülmüştür. Çalışmada, sıra arası 70 cm'den 40 cm'ye indirildiğinde en yüksek dane verimi %70 artış ile Puno çeşidinde (276 g m-2) sağlanmıştır. Dane verimindeki artış, metrekaredeki tohum sayısı (r= 0.949**) ve biyolojik verimin (r=0.958**) pozitif yönlü önemli katkıları ile sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of plant density of row spacing on grain yield and yield traits of Mint-2, Puna and Valiente of kinoa cultivars, The field trial was carried out at the Research Area of Agricultural Faculty in Cukurova University in 2018 growing season. In this study, row distance was reduced from 70 cm to 40 cm, highest grain yield was achieved by the 70% increases with Puno cultivars (276 g m-2). Grain yield increases was positively and significantly supported by the seed number per area (r= 0.949**) and biological yield (r=0.958**).