Quasi metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems on Quasi metric spaces
  1. Tez No: 539837
  2. Yazar: TUĞBA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada sağ K−tam, sol M−tam, sağ ve sol Smyth−tam 𝑇1− quasi metrik uzaylarda çeşitli sabit nokta teoremleri verilmiştir. Simülasyon fonksiyonları yardımıyla genelleştirilmiş sağ ve sol 𝛧− büzülme dönüşümleri tanımlanmış, bu dönüşümlerin sabit noktasının varlığı ve tekliği gösterilmiştir. Mesafe değiştiren fonksiyonlar ile C−sınıfı ve A−sınıfı fonksiyonlar yardımıyla tanımlanan büzülme koşulunu sağlayan fonksiyonların sabit noktalarının var ve tek olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some fixed point theorems are given on right K−complete, left M−complete, right and left Smyth−complete 𝑇1− quasi metric spaces. Generalized right and left 𝛧−contractions are defined by using simulation functions, the existence and uniqueness of the fixed points of these contractions are proven. Altering distance functions, functions of C−class and A−class are used to define new contractions, the existence and uniqueness of the fixed points of these contractions are proven.