Bulgaristan'da hadis kültürü (1878-1950)
The hadith culture in Bulgaria (1878-1950)
- Tez No: 539870
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Küçük bir ülke olmasına rağmen Bulgaristan, coğrafi konumu ile bugün doğu ile batıyı, birbirine bağlayan çok önemli bir ülke olma özelliğine sahiptir. 1393 yılında Süleyman Çelebi komutasındaki Osmanlı ordusu Tırnova'yı ele gecirerek Bulgar Krallığına son vermesiyle Türk yönetimi altına giren ve neredeyse XX yüzyılın başlarına kadar imparatorluk bünyesinde kalan Bulgaristan devleti kültürel varlığımız bakımından büyük bir önemi vardır. Bugün Bulgaristan, her taşına Osmanlı medeniyetinin ruhu sinmiş bir çok kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Bulgaristan'da Hadis Kültürü adını verdiğimiz bu çalışma ile Bulgaristan'daki hadis faaliyetlerinin izini sürmeye ve bölgede hadisle ilgili ortaya çıkan literatürü tespit etmeye çalıştık. Çalışmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı ve önemine ilişkin bilgiler yer almaktadır. Birinci bölümde, 1878 – 1950 yılları arasında çıkan Türkçe periyodik yayınlar incelenmiştir. İkinci bölümde, Bulgaristan'daki dîn eğitimi açısından Medresetü'n-Nüvvâb'ın önemi üzerinde durularak Yusuf Ziyâeddîn Ezherî'nin içinde bulunduğu dönem ve hadis eğitimi açısından konumunu tespit etmeye çalıştık. Üçüncü bölümde, Bulgaristan Kütüphaneleri ve bu kütüphanelerde mevcud olan hadise dair yazma eserler hakkında bilgiler yer almaktadır. Dördüncü bölümde de, tarihin bütün zorluklarını aşarak günümüze kadar ayakta kalan Bulgaristan coğrafyasındaki Osmanlı abidelerinde yer alan hadisler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite its small size, Bulgaria, due to its geographical location, is still a very important country connecting the East and the West. The Bulgarian nation which was under Ottoman rule from 1393 when the Ottoman army commanded by Süleyman Çelebi took over Tırnova and put an end to the Bulgarian Kingdom to almost the beginning of the XX century is of great significance to our cultural existence. Today, Bulgaria is home to many cultural heritage sites which carry the spirit of the Ottoman civilization. In this work named The Hadith Culture in Bulgaria, we tried to keep track of the activities related to hadith in Bulgaria and identify the literature on hadith in the region. Our work consists of four parts. The introductory section provides information on the subject, the purpose and the significance of the study. In the first part, Turkish periodicals published between 1878 and 1950 are examined. The second part emphasizes the importance of Medresetü'n-Nüvvâb for the religious education in Bulgaria and studies its relevance to hadith and Yusuf Ziyâeddîn Ezherî. The third chapter includes information about the Bulgarian libraries and the works on hadith which can be found in them. In the fourth chapter, we analyze the hadith found on Ottoman monuments in Bulgaria which have survived through the years, overcoming all difficulties