Gemsitabin'e maruz bırakılan pankreatik kanser hücre hatlarında seçilmiş genlerin anlatım değişimlerinin incelenmesi
Investigation of gemcitabin effect on gene expression changes inpancreatic cancer cell lines
  1. Tez No: 820172
  2. Yazar: NESLİŞAH YEGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHVEŞ PODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Pankreas kanseri, agresif ve yüksek bir yayılma hızına sahip bir kanser türüdür. Hem çevresel hem de genetik faktörler hastalığın seyrinde etkilidir. Hastalığın erken teşhisi ve tedavi takibi pankreas kanseri hastalarının sağ kalımları açısından önemlidir. Kanser tanı ve tedavi etkinliğinin arttırılabilmesi amacıyla, tüm bu süreçlere yeni biyo-belirteçler eklenmesiyle araştırmalar çok yönlü olarak sürdürülmektedir. Güncel tedavide genellikle Gemsitabin kullanılmakta ve etkinliğin arttırılması için florourasil, sisplatin içeren kemoterapiler kombinasyon halinde uygulanmaktadır. Gemsitabin'in gen ifadesi düzeylerinde oluşturacağı değişimler, ilaç dozaj ve tedavi takibi açısından önemlidir. Çalışmada, pankreas kanser hücre hatları üzerinde farklı dozajlarda ve sürelerde Gemsitabin'in etkileri qPCR analizleriyle incelenmiştir. İlaç maruziyeti sonrasında gen ekspresyon düzeylerindeki değişimler araştırılmış; dört hedef gen (POU5F1, SLCO4C1, CD24,SCG2) üzerinde odaklanılmıştır. SLCO4C1 gen anlatım düzeyinde en büyük ve anlamlı değişiklik (150,38 kat, p=0,004) gözlenmiştir. Bu genin tümörojenezde rol oynayabileceği başka araştırmalarda bildirilmiştir. Gemsitabin'in hücre içine alınma mekanizmasında sodyum iyonu rol oynamasına rağmen; SLCO4C1 proteini; sodyum iyonundan bağımsız olarak hareket etmektedir. İlaç maruziyetine bağlı olarak gen ifadesindeki yüksek artış, ilacın sodyum iyonundan bağımsız olarak da PANC-1 hücreleri içine alınmasında SLCO4C1 proteinin rol oynadığına işaret edebilir. POU5F1 geni, embriyonik gelişimde, kök hücre pluripotensinde önemli rol oynayan ve yetişkin dokularında anormal gen anlatım düzeyinin tümörijenez ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu genin pankreas kanseri hücrelerindeki gen ekspresyon düzeyi, ilaç maruziyeti sonrasında artış (4,14 kat, p=0,043) göstermiştir. Bu durum, hücrelerin gemsitabin duyarlılığının azalmasıyla açıklanabilir. Bu çalışmada CD24 ve SCG2 geninde anlamlı bir ifade değişikliği gözlenmemiştir. Sonuç olarak, POU5F1 ve SLCO4C1 genlerinin, ilaç-direnç ve ilaç-takip çalışmalarında kullanılabilecek yeni biyo-belirteç panellerinin oluşturulmasına katkı sağlayabilecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is an aggressive and highly metastatic type of cancer. Both environmental and genetic factors play a role in the progression of the disease. Early diagnosis and treatment monitoring are crucial for the survival of pancreatic cancer patients. To increase the effectiveness of cancer diagnosis and treatment, research is being conducted to add new biomarkers to these processes. Currently, Gemcitabine is commonly used in treatment, and to enhance its effectiveness, chemotherapy combinations containing fluorouracil and cisplatin are applied. Understanding the changes in gene expression caused by Gemcitabine is important for drug dosage and treatment monitoring. This study investigated the effects of Gemcitabine on pancreatic cancer cell lines at different dosages and durations using qPCR analysis. The focus was on four target genes (POU5F1, SLCO4C1, CD24, SCG2). The most significant and substantial change (150.38-fold, p=0,004) was observed in the expression level of the SLCO4C1 gene. Previous research has suggested that this gene may play a role in tumorigenesis. Despite the role of sodium ions in the cellular uptake mechanism of Gemcitabine, the SLCO4C1 protein acts independently of sodium ions. The substantial increase in gene expression may indicate that the SLCO4C1 protein plays a role in the uptake of Gemcitabine into PANC-1 cells, independent of sodium ions. The POU5F1 gene is known to play a significant role in embryonic development and stem cell pluripotency and is associated with abnormal gene expression in adult tissues related to tumorigenesis. In pancreatic cancer cells, the gene expression level of POU5F1 showed an increase (4.14-fold, p=0,043) after drug exposure. This could explain a decrease in Gemcitabine sensitivity in the cells. In this study, no significant expression changes were observed in the CD24 and SCG2 genes. In conclusion, the POU5F1 and SLCO4C1 genes are believed to contribute to the development of new biomarker panels that can be used in drug resistance and drug monitoring studies.