Functional analysis of a novel mutation in the cd70 gene leading to primary immunodeficiency disease
Cd70 genindeki primer immün yetersizlik hastalığına sebep olan yeni bir mutasyonun fonksiyonel analizi
  1. Tez No: 642118
  2. Yazar: SEDEN BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BATU ERMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bağışıklık vücudu patojenlerden koruyan tüm mekanizmaların genel bir tanımıdır. T hücrelerinin aktivasyonu fonksiyonel bağışıklık tepkilerinin oluşturulması için temel bir bir rol oynar, ve T hücrelerinin aktivasyonu üç-sinyal hipotezine göre antijen-spesifik etkileşimler, ko-stimulasyon ve yardımcı sitokinler sayesinde olur. Primer bağışıklık yetmezlikleri (PIY), bağışıklık sisteminin kısmi veya tam olarak fonksiyonunu doğuştan gelen mutasyonlar sebebiyle kaybetmesiyle ortaya çıkar. PIY tanılı bireyler yinelenen enfeksiyonlara yatkındır. Epstein-Bar Virus (EBV) tümöre neden olan yaygın bir virüstür. bu virüs çoğunlukla asemptomatiktir, fakat genetik bozukluğu olan bireylerde lenfoproliferatif hastalıklara neden olabilir. Bu çalışmada, CD70 geninde EBV-ilişkili PIY'e neden olan yeni bir nokta mutasyonu keşfettik. CD27/CD70 sinyal yolağının, EBV'ye özgün CD8+ T lenfosit hücrelerinin çoğalması, sürdürülebilirliği ve humoral bağışıklık için önemi önceden gösterilmiştir. Bu mutant CD70 molekülünün etkilerini daha detaylı araştırmak için, HIV-1 temelli lentiviral vektörlerin üretimi ve transdüksiyonu ile yabanıl-tip ve mutant CD70 proteinlerini K-562 ve Namalwa hücre hatlarına aktardık. Akış sitometrisi ile hücre yüzeyi ve içini boyayarak yabanıl-tip ve mutant CD70 proteinlerinin ifadesini araştırdık. Ek olarak, CD27-Fc füzyon proteini üretip belirlediğimiz mutasyonların in vitro fonksiyonel analizini sınayan bir yöntem geliştirmeyi amaçladık. Sonuç olarak, CD70 geninde CD70 eksikliğine sebep olan yeni bir mutasyonu tespit ettik, bu çalışma PIY şüphesi olan bireylerde teşhis için katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Immunity is the broad definition that embodies all protective mechanisms employed by the body against pathogens. T cell activation is central to a functional immune response, as T cells are fully activated by antigen-specific-interactions, co-stimulation, and instructive cytokines, according to the three-signal hypothesis. Primary immunodeficiencies (PIDs) are the heterogenous group of congential immune system defects that result in either partial or complete loss of immune responses against pathogens. Individuals with the PIDs are highly prone to recurrent infections. Epstein- Bar virus (EBV) is a ubiquitous oncogenic virus that is mostly asymptomatic, yet it can cause lymphoproliferative disorders (LPDs) in individuals with genetic defects. In this thesis, we identified a novel point mutation in the CD70 gene that leads to EBV- associated PID. The CD27/CD70 signalling pathway was previously shown to be responsible for the expansion and maintanence of EBV-specific CD8+ T cells, and humoral immunity. To analyze further, we generated stable cell lines through HIV-1 based lentiviral vector production, and transduction to transfer the wild-type and mutant CD70 proteins to K-562 and Namalwa cell lines. We performed cell surface and intracellular staining experiments to investigate wild-type and mutant CD70 gene products with flow cytometry. We also aimed to construct an in vitro functional assay employing CD27-Fc fusion protein production to evaluate the functionality of the identified CD70 mutations. Overall, we report a novel mutation in the CD70 gene that causes CD70 deficiency that can potentially contribute to the diagnosis of the suspected PID cases.