Simulation of disease spread models with metapopulation approach
Hastalık yayılma modellerinin metapopulasyon yaklaşımı ile simülasyonu
  1. Tez No: 539884
  2. Yazar: FATMA ELİF SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, sadece Türkiye için değil aynı zamanda başka bir ülke için de kullanılmak üzere bir metapopulasyon simülasyon modeli yapılmıştır. Bu amaçla, enfeksiyon ve yolculuk süreçlerini içeren genel bir simülasyon kodu yazılmıştır. Gerekli parametreler ve girdiler tanımlanmış ve analiz edilmiştir. Şehirler arası yolculuk durumunda, hastalık yayılmasının davranışını ve salgın olup olmayacağını gözlemlemek mümkün olacaktır. Ayrıca, olası salgın, enfeksiyonlu bireylerin sayısını tahmin etmek ve aşı gibi önlemler almak mümkün olacaktır. Model R'da geliştirilmiştir, bu nedenle esnektir ve farklı şehirler için değiştirilebilecektir. İlk adımda, simulasyon kodu iki şehir ile, hastalık yayılmasının davranışını gözlemlemek, kodun performansını kontrol etmek için çeşitli sayıda beklenen yolcu sayısı kullanılarak çalıştırılmıştır. İkinci adımda, bulaşıcı hastalığın şehirler arasında ne kadar hızla yayılacağını görmek için Türkiye'deki başlıca şehirler kullanılarak simülasyon deneyleri yapılmıştır. Deneyler yapılmadan önce, Türkiye parametreleri için internetten veri toplanmıştır. Aynı zamanda, Türkiye'deki en büyük üç şehirde, aşı uygulamasının hastalık yayılması davranışı üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a metapopulation simulation model, which is not only useful for Turkey but for any country, is built. For this purpose, a general simulation code is implemented including both infection and travel processes. Required parameters and inputs are defined and analyzed. In case travelling between cities, it will be possible to observe disease spreading behaviour and whether an outbreak will occur or not in cities. Moreover, it will be possible to predict a possible disease outbreak, the number of infected people and to take precautions such as vaccination. The model is implemented in R and so it is flexible and can be modified for different cities. In the first step, the simulation code is run for two cities with various expected number of people who travel to observe the behaviour of the disease spread and check the performance of the code. In the second step, simulation experiments are carried out with main cities in Turkey to see that how fast the epidemy will spread between cities. Before doing experiments, data is gathered for Turkey parameters in the internet. The effect of the vaccination on the disease spread behaviour in the largest three cities in Turkey is also observed.