Depo binası dış şeklinin yazılım yardımı ile seçimi ve kıyaslaması
- Tez No: 539885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN TOPÇUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında depo binaları ile ilgili doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi, bilinen doğruların simülasyon yazılımı ile birlikte ispatlanması, bilgi teknolojileri yardımıyla geliştirilen basit simülasyon yazılımı sayesinde hiç para ödemeden, düşük maliyetli, insan kaynağı ayırmadan, lojistik, istatistik ve simülasyon yazılımı bilgisine ihtiyaç olmadan kolaylıkla depolar sınanabilecektir. Son 15 yıl içinde çok sayıda lojistik depo inşa edilmiştir. Bu depoların çoğunluğu dikdörtgen şeklindedir ve kapılar dikdörtgenin kısa kenarındadır. Birbirinden bakılarak yapılan depo inşaatları bu şekilde devam etmiştir. Bu şekil depoların, performans açısından iyi depolar olmadığı, geliştirdiğimiz simülasyon yazılımı ile ispatlanmaya çalışılmıştır. Bu yazılım aracılığı ile daha performansı yüksek depolar inşa edilebilir. Mevcut depolar, bu yazılım aracılığı ile yıkılmadan simüle edilerek daha etkin depolar şeklinde geliştirilebilir. Bu tez kapsamında, lojistik depoların dış depo şekli seçimi üzerinden depo performanslarını simüle eden bir“Depo Simülasyon”uygulaması geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis objectives are deleting the wrong information about warehouse buildings and teach correct facts with the help of the warehouse simulation software. This software is free. Also, the software does not need extra workforce, statistics and logistics knowledge and programming language. Thus, the software compares warehouses easily. Over the last 15 years, many logistics warehouses have been built. The majority of these warehouses are rectangular and the doors are on the short side of the rectangle. By looking at each other, the construction of the depot continued in this way. These warehouses are not good warehouses in terms of performance, have been proven by simulation program that we developed. At least from now on, this program will be helpful to make a higher performance warehouses. Thanks to this program you have the possibility to further develop your existing depot by simulating it without breaking walls down. The WarehouseComparison simulation program has been developed to be used in the external warehouse selection of the depot.