Prostat kanserinin tanısında kullanılmak üzere prostat kanser antijen 3 temelli non invaziv kit geliştirilmesi
Development of non-invasive kit for use in diagnosis of prostate cancer based on prostate cancer antigen 3
  1. Tez No: 539888
  2. Yazar: EMİNE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Genetik, Bioengineering, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat kanserinin tanısı için hastaya uygulanan biyopsinin zahmetli ve rahatsız edici olmasından dolayı teşhis için biyobelirteçler kullanılmaktadır. Serum örneğinde Prostat Spesifik Antijen (PSA) tespiti prostat kanserinin tanısında en sık kullanılan invaziv olmayan bir yöntemdir. Fakat söz konusu yöntem hassaslık ve özgünlük açısından zayıf kalmaktadır. Bu araştırmanın amacı, prostat kanseri tanısında serum PSA seviyesine alternatif olarak idrarda Prostat Kanser Antijen 3 (PCA3) mRNA'yı tespit etmek için hassaslık ve özgünlük değerleri yüksek yeni bir kit geliştirmektir. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurmuş yaşları 55-70 arasında olan 82 vakanın rektal muayenelerinden sonra serum PSA değerleri ölçülmüş ve ardından biyopsi ile prostat kanseri varlığı araştırılmıştır. Çalışmaya alınan kişilerden 64'ü prostat kanseri ve 18'i sağlıklı bireylerdir. Bu vakalardan toplanan idrar örneklerinde PCA3 ekspresyon (mRNA) düzeyi, Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonuna (RT-PZR) dayanan geliştirdiğimiz kit ile tespit edildi. Ardından bu PCA3 seviyeleri PSA ve biyopsi sonuçları ile karşılaştırıldı. PCA3 mRNA seviyeleri ile altın standart olan biyopsi sonuçları karşılaştırıldığında testin hassaslığı %63, özgünlüğü %100, pozitif öngörüsel değeri (PPV) %100 ve negatif öngörüsel değeri (NPV) %43 olarak bulunmuştur. Analiz bulguları neticesinde, biyopsi sonucunda prostat kanseri teşhisi konan hasta grubunda PCA3 ekspresyonu görülme sıklığı %63 iken (n=40) sağlıklı grupta hiç gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most prevalent cancers seen in men. Biomarkers are used for diagnosis because of the fact that biopsy applied to patient for the diagnosis of prostate cancer is laborious and uncomfortable. Detection of Prostate Specific Antigen (PSA) in serum sample is the most commonly used a non-invasive method. However, this method is weak in terms of sensitivity and specificity. Aim of this study is to develop a novel kit with high sensitivity and specificity for the detection of Prostate Cancer Antigen 3 (PCA3) mRNA in urine as an alternative for the serum PSA level used in the diagnosis of prostate cancer. Following rectal examinations of 82 subjects aged 55 to 70 years who were applied to Kartal Training and Research Hospital the serum PSA levels were quantified and then presence of prostate cancer was evaluated by biopsy. Among the subjects attended to study 64 were prostate cancer and 18 were healthy. PCA3 expression (mRNA) level in urine samples collected from the subjects were detected by our developed kit based on Real Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR). Then, the PCA3 levels were compared with the results of PSA and biopsy. When PCA3 mRNA levels were compared with results of biopsy that is gold standard sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV) and negative predictive value (PPV) of the test were found 63%, 100%, 100% and 43% respectively. As a result of analysis findings, while PCA3 expression incidence was 63% (n=40) in patient group who diagnosed as prostate cancer by biopsy results it was not observed in healthy group.