Levent boyama kalitesinin iyileştirilmesi yöntemleri
Methods of improving quality of the dyeing beam
- Tez No: 539887
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL FETTAHOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Örme ve dokuma kumaşların leventte boyanmasında bir takım zorluklar yaşanmaktadır. Özellikle kumaşın leventte sarım sıklığından kaynaklanan boyama hataları en sık karşılaşılan problemlerdendir. Levent boyama makinesinde boyama hatalarını aza indirmek için numune tip boyama yaparak renk tutturma ve abraj hatalarını büyük parti boyamalarına geçmeden çözmek gerekmektedir. Bunun için az miktarda küçük leventler üreterek onlar zerinde boyama işlemi ve kalite değerlendirme ve hata inceleme çalışmaları gerçekleştirmek daha uygudur. Ancak şimdiye kadar böyle çalışmalar yapılmamıştır. Bu tip boyama yöntemi ile daha yüksek metrajda boyamayı sorunsuz ve kaliteli boyamak mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada sarım sıklığı optimize edile bilen laboratuvar tip levent sarma makinesi tasarlanarak onun bir numunesi hazırlanmış ve laboratuvar ortamında denemesi yapılmıştır. Sonra bu makinde sarılan pamuklu dokuma kumaş boyamaya tabi yutturulmuş ve boyanmış kumaşın kalitesi incelenmiştir. Denemeler sırasında sarım sıklığı optimize edilmiş ve boyamalarda abrajın azaldığı, yüzey düzgünlüğünün arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some difficulties in dyeing knitted and woven fabrics in beam dyeing mistakes caused by the wrapping density of the fabric are the most common problems.In beam dyeing machine, it is necessary to solve the dyeing and abraj mistakes without going to big party dyeings by doing sample type dyeing in order to reduce dyeing mistakes. For this, it is better to produce small beam in small quantities and carry out dyeing and quality evaluation and fault investigation studies on them. But until now, such studies have not been done. With this type of dyeing method, high quantity dyeing is possible of good quality and without problems. Then in this machine wrapped woven fabrics made of cotton, and the quality of the dyed fabric was examined.During the experiments, the density of the winding optimized and the abraj decreased and the surface smoothness increased.