Ultrases uygulama süresinin kolesteril oleil karbonatın faz geçiş sıcaklığına etkisi
The effect of sonication time on the phase transition temperature of cholesteryl oleyl carbonate
- Tez No: 539934
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SAVAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kolesteril oleil karbonat sıvı kristalinin faz geçiş sıcaklığına ultrases uygulama süresinin etkisi incelenmiştir. %50 genlikte 400 W altında, 0, 1, 2, 5, 15 ve 25 dakika süreleri boyunca ultrases uyguladığımız numunelerin polarize optik mikroskobunda faz geçiş sıcaklıkları incelenmiştir. Ayrıca bu numunelerin faz geçiş sıcaklıkları izantropik sıkıştırılabilirlik değerleri kullanılarak da belirlenmiştir. Bu iki yöntemle bulunan faz geçiş sıcaklıkları karşılaştırılmıştır ve birbirleriyle uyum içinde olduğu tespit edilmiştir. Düşük ultrases uygulama sürelerinin (1 ve 2 dakika), faz dönüşüm sıcaklığının artmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Smektik fazdan izotropik faza geçiş olduğu gözlemlenmiş olup numunelerin ses hızı, yoğunluk ölçümleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of sonication time on the phase transition temperature of cholesteryl oleyl carbonate in chloroform was investigated. The phase transitions of cholesteryl oleyl carbonate were studied by means of polarizing optical microscopy (POM) and isentropic compressibility data with 400 W ultrasonic horn at an amplitude of 50% for 0,1, 2, 5, 15 and 25 mins. The phase transition behaviour was analyzed by the comparison of the results obtained from POM and isentropic compressibility data in terms of sonication time. It was seen that low sonication times (1 and 2 mins) caused the phase transition temperature to increase. It was observed the transitions from smectic phase into isotropic phase and also measured density and speeds of sound values.