Kronik obstruktif akciğer hastalığı(KOAH) hastalarında solunum sinsityalvirus (RSV) IgG ve adenovirus IgG
Adenovirus IgG and respiratory syncytial virus (RSV) IgG in patients with chronic obstructive pulmonary disease(COPD)
  1. Tez No: 539958
  2. Yazar: ASİYE ASLI EMNİYET SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ALP AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) en önemli semptom bölümleri alevlenme olan hastalıktır. Alevlenmelerin çoğu, alt solunum yolunu enfekte eden ve solunum yolu inflamasyonunu arttıran solunum virüsleri ve bakteriler tarafından tetiklenir. Yapılan bu tez çalışmasında KOAH hastalarında mevsime bağlı olarak artış gösteren atak ve alevlenmelerde Respiratory Sinsityal Virüs (RSV) ve Adenovirus etkenlerinin seroprevelansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda KOAH tanısı almış ve tedavi olan 40 yaş üstü hastalardan alınan serum örneklerinde ELISA yöntemi ile RSV ve Adenovirus IgG seroprevalansı araştırılmıştır. Toplam 172 (107 erkek/65 kadın) hasta örneği kullanıldı. RSV IgG çalışmasında, örneklerin %42'si pozitif, %49,4'i negatif olarak belirlendi. Cinsiyet açısından RSV IgG verileri değerlendirildiğinde, 107 erkek hastanın 38'i, 65 kadın hastanın 35'i pozitif bulundu. Adenovirus IgG çalışmasında, örneklerin %30,2'i pozitif, %59,3 olarak tespit edildi. Cinsiyet açısından değerlendirildiğinde, 107 erkek hastanın 32'u, 65 kadın hastanın 20'u Adenovirus IgG pozitif bulundu. Ayrıca, 172 hastanın 23 (%13,4)'ünde hem RSV hem de adenovirus birlikteliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a disease which the most important symptom part is exacerbation.Most of the exacerbations are triggered by respiratory viruses and bacteria that infect the lower respiratory tract and important for inflammation.In this thesis study,it was aimed to determine the seroprevalence of respiratory syncytial virus(RSV) and adenovirus agents in attacks and exacerbations that increase in seasonal COPD patients.Seroprevalence of RSV and Adenovirus IgG was investigated byELISA method in serum samples taken from 172 patients(107male/65female) over 40years of age and treated with of COPD.In the RSVIgG study,42% of the samples were positive,49.4% were negative.When sex of RSVIgG was evaluated, 38 of107 male patients and 35 of65 female patients were positive.When the individual data were evaluated RSV IgG in terms of sex,107 male patients,35.5%(n=38) from 65 to53.8% of female patients(n=35) was positive.In adenovirusIgG study, 30,2% of the samples were positive, 59,3% negative.30%(n=32) of 107 male patients and 30.8% (n=20)of 65 female patients were positive for Adenovirus IgG when evaluated in terms of gender.