Genelleşmiş fonksiyon katsayılı Sturm Liouville operatörü için düz ve ters problemler
Inverse spectral problems for Sturm Liouville operators with generalized function
- Tez No: 539969
- Danışmanlar: PROF. DR. MANAF MANAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın birinci kısmında, diferansiyel operatörler, Sturm-Liouville operatörü ve ters spektral problemler ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, diferansiyel operatörlerin spektral teorisinde sık sık kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Sturm-Liouville operatörü ve dönüşüm operatörü için genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, düz spektral problemler ile ilgili açıklamalar, teoremler ters problem formülleri ve teklik teoremleri verilmiştir. Beşinci bölümde genelleşmiş fonksiyon katsayılı Sturm-Liouville operatörünün spektral karakteristikleri incelenmiş ve ters problem çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In first section of this seminar, informations about differential operators, Sturm-Liouville Operators and inverse spectral problems are given.In the second section, Some fundamental definitions and theorems that use of often in spectral theory of differential operators are given.In the third chapter, General informations of Sturm-Liouville operators and tranformation operators are examined In the fourth chapter, explanations about straight spectral problems are given theorems, inverse problem formulas and uniqueness theorems. In the fifth chapter, the spectral characteristics of the Sturm-Liouville operator with generalized function coefficients are investigated and the inverse problem is solved.