Mastektominin benlik saygısı ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mastectomy on self-esteem and sexual life quality
  1. Tez No: 540033
  2. Yazar: ESRA AYGÜN TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUMRUL GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Aygün Topuz, E. Mastektominin Benlik Saygısı ve Cinsel Yaşam Kalitesi Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi. Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2019. Araştırma, mastektominin benlik saygısı ve cinsel yaşam kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlandı.Çalışmada, mastektomi ameliyatı geçirmiş meme kanserli kadınlar ile meme kanseri tanısı almayan sağlıklı kadınlar değerlendirildi. Araştırmanın örneklemini, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Birimine başvuran 50 hasta kadın ve sağlıklı 50 kadın oluşturdu. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBS), Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ) kullanılarak toplandı.Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, SPSS 21.0 İstatistik paket programı kullanıldı. Kategorik parametrelerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi ve Fisher Exact test, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında t testi, ikiden fazla grup durumunda tek yönlü (one way) Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Bonferroni testi kullanıldı. Ölçekler arası karşılaştırmalarda Pearson Korelasyon Analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkene etkisini incelemek için ise Lineer Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aygün Topuz, E. Evaluation of the Effects of Mastectomy on Self-Esteem and Sexual Life Quality, Namık Kemal University Institute of Health Sciences Surgical Diseases Nursing Master Thesis, Tekirdağ, 2019. The research was designed with descriptive purpose to determine the effects of mastectomy on self-esteem and sexual quality of life.In this research, women with breast cancer who had undergone mastectomy and healthy women and who were not diagnosed with breast cancer were evaluated. The sample of the study consisted of 50 female and 50 healthy women who applied to the Oncology Unit of Trakya University Medical Faculty Hospital. The data were collected by using Sociodemographic Information Form, Body Perception Scale (SAD), Rosenberg Self-Esteem Scale (RBS), and Sexual Life Quality Scale (SRSI).SPSS 21.0 Statistical package was used to evaluate the findings of the research. Pearson's chi-square test and Fisher Exact test were used for the comparison of categorical parameters, and t-test was used for the comparison of the parameters between groups. In the case of more than two groups, the one-way Anova test and the Bonferroni test were used to determine the difference group. Pearson Correlation Analysis was used for the comparison between the scales and Linear Regression Analysis was used to examine the effect of the independent variables on the dependent variable.