Öz anlayış, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısının meme kanseri tanısı alıp mastektomi uygulanmış olan hastalarda ve sağlıklı gönüllülerde depresyon ve anksiyete düzeyleriyle ilişkisi
Associations of self compassion, psychological resilience and self esteem with depression and anxiety levels on breast cancer diagnosed mastectomy patience and healthy volunteers
  1. Tez No: 805796
  2. Yazar: ELİF ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH SAYGIN EKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir ve tedavisinde mastektomi etkili bir cerrahi yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada meme kanseri tanısı ile mastektomi yapılmış hastaların depresyon ve anksiyete düzeylerinin öz anlayış, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısıyla olan ilişkisini ve sağlıklı kontrol grubuyla kıyaslanması amaçlandı. Çalışmamıza Bursa Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi polikliniğine gelen mastektomi geçirmiş 52 hasta ve 68 sağlıklı kontrol dahil edildi. Katılımcılar bir defa kesitsel olarak görüldü. Sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) ve Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAM-A) uygulayıcı tarafından, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Öz Anlayış Ölçeği (ÖAÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Alt Ölçeği (RBS-AÖ) katılımcılar tarafından bir defaya mahsus olmak üzere dolduruldu. Hasta grubunda depresyon ve anksiyete düzeyleri kontrol grubundan yüksek, benlik saygısı ise düşük olarak bulundu. Öz anlayış ve psikolojik dayanıklılık ile hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık görülmedi. Hasta grubunda hem depresyon hem anksiyete düzeyleri düşük eğitim düzeyi, operasyon sürecinde gelişen komplikasyon varlığı, düşük öz anlayış, düşük psikolojik dayanıklılık ve düşük benlik saygısıyla ilişkili bulundu. Mastektominin ve meme kanseri tanısının hastalarda yarattığı psikolojik stres, işlevsellik kaybı ve eşlik eden psikiyatrik sorunların yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda hastaların tanı aldığı andan itibaren psikiyatrik şikayetler açısından sorgulanması, gerekli durumlarda psikiyatri takibi ile öz anlayış, psikolojik dayanıklılık ve benlik saygısı üzerinde çalışılarak hastaların olumsuz durumlarla baş etme becerilerinin güçlendirilmesi ile depresyon ve anksiyete düzeylerinin azaltılması hatta depresyon ve anksiyete bozuklukları gelişiminin önlenmesi mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women and mastectomy is used as an effective treatment. In this study, it was aimed to find associations of self compassion, psychological resilience and self esteem with depression and anxiety levels on patients diagnosed with breast cancer and had mastectomy and compare these findings with healthy volunteers. 52 volunteer participated from Bursa Uludağ University General Surgery Outpatient Clinic and 68 suitable healthy volunteers selected as control group. Participants were evaluated cross sectionally once. Sociodemographic Data Form, Hamilton Depression Rating Scle and Hamilton Anxiety Rating Scale were filled by researcher while Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, Self Compassion Scale, Rosenberg Self Esteem Scale and Resilient Scale For Adults were filled by participants. Depression and anxiety scores were found higher in patients than control group whereas patients' self esteem were found significally lower than controls. Self compassion and psychological resilience were found statistically indifference between these two groups. In patients, lower education, surgical complications, lower self compassion, lower self esteem and lower psychological resilience were associated with higher depression and anxiety scores. Considering the psychological stress, functionality loss and precence of psychiatric comorbidity, we recommend that patients who diagnosed breast cancer and had mastectomy should be frequently questioned for psychiatric symptoms, referred to a psychiatrist if needed, and should be reinforced the abilities of coping mechanisms by working on self compassion, psychological resilience and self esteem with appopritate clinical interventions. These interventions may be reduce the levels of depression and anxiety symptoms or may be prevented patients from developing depression and anxiety disorders.