Meme kanserli kadınlarda mastektominin beden algısı, benlik saygısı ve eş uyumu üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of effect on body image, self-esteem and marital adjustment of mastectomy in women with breast cancer
  1. Tez No: 224535
  2. Yazar: TUBA UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, meme kanserli kadınlarda mastektominin vücut algısı, benlik saygısı ve eş uyumu üzerine etkisini incelemekti. Bu araştırma, mastektomili kadınlar ile bu gruba benzer özellikler gösteren sağlıklı kontrol grubunun karşılaştırılması yoluyla, analitik ve geriye yönelik olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi, 01 Ocak 2002- 31 Ağustos 2006 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Servisinde mastektomi olmuş 52 kadın ve sağlıklı 52 kadından oluşmaktadır.Veriler, mastektomili ve sağlıklı kadınlar için soru formları, Vücut Algısı Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Çiftler Uyum Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel analizlerinde Ki-kare Testi, yüzdelik dağılımlar, Mann-Whitney U Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Student's t-testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı.Mastektomili kadınların yaş ortalaması 45, sağlıklı kadınların yaş ortalaması ise 46 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research was to investigate the effect of mastectomy on body image, self-esteem and marital adjustment in women with breast cancer. This research was carried out retrospectively and analytic by way of comparing a group of women with mastectomy with a healthy control group bearing similar attributes.The sample of study included in 52 women who undergone mastectomy in General Surgery Department of Turgut Ozal Medical Center between the dates January 1st 2002 and August 31st 2006 and 52 women with healthy.Data were collected by using questionnaire forms for women with mastectomy and healthy, Self-Perception Scale, Rosenberg Self-Respect Scale and Spouse Rapport Scale. In statistical analyses of data were used Chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis ANOVA, Student?s t-test and Pearson correlation coefficients.The average age of women with mastectomy was 45 years old and, of women with healthy was also 46 years old.