2. Abdülhamid dönemi Osmanlı Devleti'nin Arnavutluk siyaseti
Policy of Ottoman empire in Albania during Abdulhamid 2.
  1. Tez No: 54006
  2. Yazar: ALİ SACİT TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAİ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan çalışma, Osmanlı Devleti'nin II. Abdülhamid döneminde yürütülen Balkan siyâseti çerçevesinde Arnavutluk'ta uygulanan devlet politikasını ortaya koymayı amaçlamıştır. Üzerinde çalışılan dönemde bölge üzerinde meydana gelen olay ve gelişmelerin daha çok siyâsî boyutu üzerinde durulmuş, Arnavutların İslâmlaşma süreci, kimlik ve kültürel tarihlerinin arkaplânı da genel hatlarıyla işlenmiştir. Konu ile ilgili hatırat, biyografi ve diğer eserler arşiv belgeleri ile birlikte incelenmiş; dolayısıyla ilk elden bilgilere ulaşmağa çalışılarak elde edilen sonuçlar uygun başlıklar altında araştırıcıların istifadesine sunulmuştur. Tez çalışmasında özetle: II.Abdülhamid'in Arnavutlara karşı özel bir siyâset uyguladığını, bazı imtiyaz ve politikalarla Arnavutluk'u Balkanlar'da Osmanlı Devleti'nin sağlam bir üssü durumuna getirdiğini ve kendisinden sonra Arnavutluk üzerinde uygulanan olumsuz politikaların Padişâh'ın siyâsetinin haklılığını ortaya koyduğunu, söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study put into application of policy of Ottoman Empire in Albania during Abdulhamid II. In introduction chapter is given some knowledge about history of Albania before Abdulhamid II. roughly. In addition in this chapter is contacted to İslamisation of Albania. In this research were said those Abdulhamid II. gained hostality and sincerity of Albanians because of friendly behaviour and relationship with them, so he continued to be more powered special status of Albanians in Balkan Peninsula which was given already by the before Ottoman Sultans and in conclusion, the Caliph situated this region such as a strong castle of Ottoman State in the Rumeli.